14 kwietnia 2017 08:35

Złote Czekany ogłoszone! Nagrodzono przejścia na Nyanchen i Thalay Sagar

Wczoraj poznaliśmy laureatów nagrody Złotych Czekanów (Piolets d’Or) za przejścia w 2016 roku. Najważniejszą światową nagrodę alpinistyczną otrzymają dwa przejścia – brytyjskie na Nyanchen (7046 m) oraz  rosyjskie na Thalay Sagar (6904 m). Przyznano także dwa wyróżnienia.

Laureatów nagrody ogłosił wczoraj w Grenoble Lindsay Griffin. Jury w składzie:

 • Kazu Amano (Japonia),
 • Walery Babanow (Rosja),
 • Herve Barmasse (Włochy),
 • Kelly Cordes (USA),
 • Andy Houseman (Wielka Brytania),
 • Thomas Huber (Niemcy),
 • Sebastien Ratel (Francja),
 • Rafał Sławiński (Kanada)

zdecydowało się na przyznanie nagród dwóm przejściom o odmiennym charakterze.

Nick Bullock i Paul Ramsden na szczycie Nyainqentangla South East

Północna grań Nyainqentangla South East, Paul Ramsden i Nick Bullock, 1600m. ED, zejście wschodnią granią, 2-8.10.2016

Nagrodę Złotego Czekana otrzymają Nick BullockPaul Ramsden. Brytyjczycy dokonali pierwszego wejścia na dziewiczy, 7-tysięczny szczyt w Tybecie – Nyanchen (Nyainqentangla South East, 7046 m). Przejście 1600-metrowej drogi miało miejsce na początku października 2016 roku i zajęło temu doświadczonemu zespołowi 7 dni (z bazy do bazy). Ten rejon Tybetu nie był do tej pory praktycznie eksplorowany przez wspinaczy. Brytyjski zespół wypatrzył swój cel przy pomocy Google Earth. Była to więc wyprawa prawdziwie eksploracyjna i bardzo stylowa.

Trzeba dodać, że Paul Ramsden to prawdziwy “weteran” Czekanów. Odbierze tę prestiżową nagrodę po raz czwarty!

Przebieg Moveable Feast na Thalay Sagar

Złoty Czekan odbierze także rosyjski zespół w składzie Siergiej Niłow, Dmitrij Grigorjew i Dmitrij Gołowczenko z drogę Moveable Feast na pięknej, północnej ścianie Thalay Sagar (6904 m) w Himalajach indyjskich. Przejście 1400-metrowej drogi zajęło zespołowi 8 dni (9-17 września). Rosjanie napotkali w ścianie trudności do M7, WI5 i klasyczne 5c. Hakowo przeszli 5 wyciągów (od A1 do A3). Zejście nastąpiło drogą normalną z 1979 roku.

Jury zdecydowało się również na przyznanie dwóch wyróżnień. Otrzymają je Colina Haley i Alex Honnold za przebiegnięcie w niesamowitym czasie i stylu patagońskiego trawersu marzeń oraz czyli trawersu grupy Cerro Torre. Samo ponowne przejście trawersu jest wydarzeniem, ale dodatkowo Colin i Alex potrzebowali jedynie 20 godzin i 40 minut, by od startu z Col Standhart znaleźć się na wierzchołku Cerro Torre!

Patagoński trawers marzeń (fot. PataClimb)

Drugie wyróżnienie powędrowało do zespołu w składzie Kim Chang-Ho, Choi Suk-Mun, Park Joung-Yong. Koreańczycy wytyczyli nową drogę na południowej ścianie Gangapurny (7455 m). Szczyt ten został zdobyty przez niemiecką ekspedycję w 1965 roku i jak do tej pory jedynie 8 wypraw stanęło na jego wierzchołku. Koreańczycy działali w stylu alpejskim i bez pomocy Szerpów. Atak szczytowy trwał 7 dni.

Południowa ściana Gangapurna (7455 m) i linia koreańskiego zespołu

Nagrody zostaną wręczone jednak dopiero w listopadzie, podczas Festiwalu Filmów Górskich, który będzie miał miejsce Grenoble.

Jeff Lowe

Oficjalnie wręczono jednak nagrodę za całokształt, czyli Piolet d’Or Carrière. W tym roku przyznano ją Jeffowi Lowe. Nagroda przyznawana jest od 2009 roku. Jej laureatami byli: Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot, Kurt Diemberger, John Roskelley, Sir Chris Bonington oraz w ubiegłym roku Wojtek Kurtyka.

Organizatorzy o tegorocznym laureacie tej prestiżowej nagrody napisali:

Amerykański wspinacz, który kilkukrotnie dokonał rewolucji w alpinizmie.

Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Jeff Lowe, jeden z najważniejszych wspinaczy w historii amerykańskiego i światowego wspinania. Autor dziesiątek górskich dróg, wynalazca i konstruktor sprzętu wspinaczkowego (więcej tutaj). O jakości górskich osiągnięć Lowe’a dobitnie świadczy fakt, iż dopiero po 25 latach dokonano powtórzenia Metanoi. Drogi wytyczonej przez niego samotnie na słynnej północnej ścianie Eigeru.

Jego książka The Ice Experience (1979) przyczyniła się do rozwoju wspinania lodowego. Jeff zakończył swoją imponującą, 40-letnią karierę wspinaczkową w 2002 roku, kiedy zdiagnozowano u niego nieznaną chorobę neurodegeneracyjną.

Mysza

Listę wszystkich dotychczasowych laureatów Złotych Czekanów znajdziecie tutaj.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum