6 kwietnia 2017 11:36

Północna ściana Eigeru dla 74-latka! Peter Habeler w akcji

74-letni Peter Habeler, pierwszy człowiek, który bez wspomagania tlenem z butli stanął na szczycie Everestu, przeszedł wraz z Davidem Lamą słynną historyczną Drogę Heckmaira (ED2, V, A0, WI4, 1800m) na północnej ścianie Eigeru.

Peter Habeler i David Lama (fot. Bergwelten)

Drogą Heckmaira, o którą przez wiele lat toczyły się tragiczne zmagania, została przebyta w 1938 roku. Wtedy, 24 lipca na szczycie Eigeru po wielodniowej wspinaczce stanęli Niemcy Anderl Heckmair Ludwig Vörg oraz Austriacy Heinrich Harrer i Fritz Kasparek. Więcej o historii zdobywania ściany znajdziecie tutaj.

Dla Habelera to nie pierwsze spotkanie z tą drogą i północną ścianą Eigeru. W 1974 roku wraz z Reinholdem Messnerem dosłownie ją przebiegł. Czas zespołu (poniżej 10 godzin) był rekordowy i przez wiele lat nie powtórzony. Teraz, po 43 latach, nastąpiła powtórka. Czapki z głów!

Habeler to wspinacz wybitny. W powszechnej świadomości zasłynął, pierwszym „beztlenowym” wejściem na Mount Everest (w zespole z Reinholdem Messnerem). Ten historyczny wyczyn miał miejsce 8 maja 1978 roku. Habeler wraz z Messnerem na swym koncie zapisali również inną wybitną wspinaczkę. W 1975 roku w trzydniowym ataku zdobyli szczyt Gasherbruma I. Było to, co warte podkreślenia, pierwsze wejście na ośmiotysięcznik w stylu alpejskim!

Oprócz gór najwyższych (ma on na swoim koncie również wejścia na inne szczyty ośmiotysięczne – Cho Oyu, Kanczendzongę i Nanga Parbat) Peter wspinał się w Alpach, górach Ameryki Południowej oraz Yosemite.

Sylwetkę słynnego Austriaka przybliżył kilka lat temu z okazji jego wizyty w Polsce Janusz Kurczab: Peter Habeler.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Dziarski Peter [2]
    Przejście północnej Eigeru przez pana w wieku 74 lat rzuca…

    8-04-2017
    $więty