29 kwietnia 2017 09:02

Buty wspinaczkowe 2017: wybrane nowości i klasyki

Choć nowy sezon w naszych skałach startuje z oporami, to z pewnością wiosenny czas służy sprzętowemu remanentowi. Dla tych, którzy myślą o zakupie nowych butów wspinaczkowych, przygotowaliśmy zestawienie aktualnej oferty dystrybutorów. Znajdziecie w nim opis nowości, bestsellerów oraz popularnych butów zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących wspinaczy. Prezentujemy wybraną ofertę takich marek jak: Boreal, Evolv, Five Ten, La Sportiva, Ocun, Red Chili, Scarpa, Tenaya i Triop.

Buty, jakie pojawiają się w poniższym zestawieniu, nie wyczerpują oczywiście pełnej propozycji producentów. Może się zdarzyć, że w sklepach poza granicami Polski znajdziecie nieuwzględnione w tekście nowości. Przyczyna jest prozaiczna – polscy dystrybutorzy nie sprowadzają do sklepów pełnej oferty, co wiąże się m.in. z wysokimi cenami topowych nowości oraz m.in. mniejszym zainteresowaniem, jakim cieszą się w naszym kraju technologiczne nowinki. To jednak temat na inny artykuł – tymczasem zapraszamy do zapoznania się z wybranymi nowościami i bestsellerami proponowanymi przez dystrybutorów.

Boreal

Hiszpański producent postanowił w 2017 roku zrobić ukłon w stosunku do pań i zdecydowanie odnowić model Diabola. Dzięki temu otrzymają one komfortowy model (wyposażony w gumę Boreal Zenith Pro), który jednak zachowuje całą charakterystykę buta wspinaczkowego przeznaczonego do trudnego wspinania. Diabola łączy precyzję oraz komfort użytkowania, stając się przy tym niezwykle użytecznym modelem zarówno dla średniozaawansowanych, jak i doświadczonych wspinaczy na różnego typu wyzwania: od sztucznej ściany, poprzez bouldering do wspinania w skałach. Co ważne, Diabola uwzględnia specyfikę kobiecej anatomii – kopyto jest węższe i można łatwiej dopasować buta do mniejszej stopy. Ulepszeniu poddany został również męski odpowiednik tego buta – Diabiolo.

Boreal Diabola

Boreal Diabolo

Na rynku nie zabraknie również znanego już zaawansowanego modelu, czyli Mutanta. To bardzo dopracowany model, który powinien pozytywnie zaskoczyć nie tylko miłośników hiszpańskiego obuwia. Asymetryczna konstrukcja, bardzo dobre dopasowanie i co najważniejsze, dobre czucie nawet najmniejszych stopniach to główne zalety Mutanta. Więcej o tym modelu możecie przeczytać w teście wspinanie.pl.

Boreal Mutant

Z kolei dla początkujących Boreal proponuje model Joker, którego zalety to komfort użytkowania i stosunkowa niska cena. Większość rozwiązań w tym bucie ma za zadanie “umilić” wspinanie, zwłaszcza tym, którzy rozpoczynają przygodę z tym sportem i nie są przyzwyczajeni do bardziej zaawansowanych konstrukcji. Bardzo wygodna konstrukcja pozwala na bezproblemowe przemieszczanie się, prawie jak w miejskim obuwiu. Jest przy tym na tyle ciasna, że pozwala stopom dobrze czuć skałę.

Boreal Joker

Cholewka wykonana jest z najwyższej jakości skóry split-hide, która się nie rozciąga się i nie zmienia swojego kształtu nawet po intensywnym użytkowaniu. Wewnętrzna, poliuretanowa wyściółka poprawia cyrkulację powietrza, dając poczucie jeszcze większego komfortu. Joker wyposażono w gumę Boreal Zenith Quattro o grubości 4-4,5 mm. But – jak zapewnia producent – świetnie sprawdzi się zarówno na panelu, jak i w terenie, zwłaszcza na długich, wielowyciągowych drogach.

Evolv

W sezonie 2017 absolutnym bestsellerem w stajni marki Evolv pozostaje nowa wersja Shamana sygnowana przez samego Chrisa Sharmę. Model był wielokrotnie nagradzany w różnych kategoriach, w tym m.in. przez Editors Choice. Zmodyfikowanego Shamana nie trzeba chyba nikomu bliżej przedstawiać. Przeznaczony jest przede wszystkim dla zaawansowanych wspinaczy, głównie ze względu na dużą asymetrię, mocno wyprofilowane podbicie (cambered) oraz tzw. Knucklebox, czyli skonstruowanie buta w sposób, który wymusza podkurczanie palców, co zwiększa jego precyzję. Ekstremalne przejścia znacznie ułatwia także, większa niż w poprzedniej wersji, powierzchnia buta oblana gumą do podhaczania palców.

Evolv Shaman

Absolutną nowością na rynku jest damska wersja Shamana, czyli Evolv Shakra. Model posiada wszystkie technologie zastosowane w Shamanie, jednak jest przystosowany do wąskiej stopy oraz posiada damską rozmiarówkę.

Evolv Shakra

Kolejną nowością w kolekcji marki jest Supra. To but zdecydowanie mniej asymetryczny niż Shaman oraz twardszy. Dzięki tym cechom z pewnością nie zawiedzie nas na polskiej Jurze. Świetnie sprawdza się na mikro krawądkach, dziurkach. Budowa modelu zagwarantuje również komfort i wygodę podczas pokonywania długich dróg.

Evolv Supra

Evolv Kronos

Osoby o średnim stopniu zaawansowania z pewnością docenią model Kronos oraz jego damski odpowiednik – Kira. Oba modele są niezwykle wygodne, precyzyjne oraz lekko asymetryczne. Ich budowa pozwoli na komfortowe pokonywanie dróg o umiarkowanej trudności i wielogodzinne sesje treningowe bez uczucia dyskomfortu.

Evolv Kira

Evolv Defy

Evolv Elektra

Evolv Valor

W kategorii butów dla początkujących Evolv w sezonie 2017 oferuje unowocześnione wersje sprawdzonych już modeli butów takich jak Defy, Elektra czy Valor.

Five Ten

Trudno sobie wyobrazić ofertę marki Five Ten bez klasyków. A do takich należy z pewnością tradycyjny model „lace-up”, z którym przez ostatnie blisko 20 lat zetknęło się wielu wspinaczy. W 2017 roku Amerykanie postanowili odświeżyć buta, dzięki czemu otrzymujemy Anasazi Blanco – najbardziej agresywny model w linii produktowej Anasazi.

Five Ten Anasazi Blanco

Udoskonalona propozycja na 2017 rok ma termoplastyczną śródpodeszwę, dzięki czemu zachowuje swoją legendarną sztywność na dłużej w porównaniu ze swoimi poprzednimi odsłonami. Odpowiednio zgrzany przód buta – w miejscu łączenia podeszwy z cholewką – jest teraz jeszcze bardziej płaski. Zmieniona konstrukcja pięty wykazuje się największą sztywnością z całej rodziny Anasazi, a zastosowana guma Stealth® C4™  sprawia, że Anasasi Blanco są jednymi z najlepszych butów do wspinania po krawądkach na świecie.

Five Ten Gambit Velcro

Five Ten Gambit Lace

Z kolei buty Gambit (Lace oraz Velcro) zostały zaprojektowane z myślą o wypełnieniu luki między komfortem oferowanym przez modele serii Rogue, a technicznymi butami rodziny Anasazi. Gambit charakteryzuje się dużą sztywnością i płaskim profilem śródpodeszwy, co gwarantuje dużą wygodę. Dzięki perforowanemu językowi wykonanemu w technologii Ariaprene stopa nie nagrzewa się, nawet w trakcie całego dnia wspinaczki. Użycie gumy Stealth® C4™ sprawia, że model Gambit jest idealnym wyborem dla wspinaczy poszukujących uniwersalnych butów. Skórzana cholewka z bawełnianą wyściółką nie powoduje nadmiernego rozciągania się buta. Model dostępny również w wersji z taśmami Velcro. Gambit powinien sprawdzić się na długich drogach dzięki wysokiemu komfortowi, a także na sztucznych ścianach, od poziomu początkującego do średniozaawansowanego.

Five Ten Wall Master Lace

Ofertę budżetowych modeli uzupełnia model Wall Master. Ten przystępny cenowo model charakteryzuje się dużą oddychalnością dzięki skórzanej cholewce bez wyściółki. Przy tym świetnie dopasowuje się do stopy. Został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o początkujących i średniozaawansowanych wspinaczach, docenią go także wspinacze szukający komfortowych butów na wielowyciągowe drogi.

Wysoka sztywność podeszwy zapewnia stabilność, zabezpiecza ją przed pęknięciami i doskonale sprawdza się w krawędziach. Zastosowana guma Stealth® C4™, skórzana cholewka bez wyściółki, sztywna śródpodeszwa i symetryczny profil przodu buta gwarantują komfort w trakcie całodziennego użytkowania. But został zaprojektowany na tym samym kopycie jak model Gym Master. Model rekomendowany jest jako pierwsze własne buty wspinaczkowe, zgodnie z nazwą, na sztuczne ściany.

La Sportiva Kataki

La Sportiva

W nadchodzącym roku Miura będzie obchodzić swoje 20-lecie obecności na rynku. W celu uczczenia tej daty La Sportiva wprowadza na rynek limitowaną serię modelu Miura XX z podpisem Adama Ondry – czołowego zawodnika teamu La Sportiva i wspinacza, który przyczynił się do spopularyzowania tego właśnie modelu.

La Sportiva Miura XX

Nowe Miury charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem nawiązującym do tradycyjnego modelu przy jednoczesnym zachowaniu swoich pierwotnych cech, czyli legendarnej precyzji i dokładności nawet na niewielkich stopniach. Innowacyjną technologią zastosowaną w tej wersji będzie system P3, który ma zadbać o zachowanie właściwej asymetrii i kształtu buta podczas użytkowania. Z technicznego punktu widzenia będzie to model najbardziej zbliżony do wersji Miura VS, jednak wiązany na tradycyjne sznurowadła. Jubileuszowa wersja będzie  dostępna jedynie podczas tegorocznego sezonu, natomiast pozostałe wersje Miury, czyli VS i Laces, będą częścią stałej kolekcji.

La Sportiva Kataki

Wśród zupełnych nowości na czoło wysuwa się Kataki. To but będący wizualnym i technicznym uzupełnieniem kolekcji opartej na sprawdzonym systemie S-Heel. Jest to konstrukcyjne nawiązanie do modelu Katana laces, a but przeznaczony jest dla tej samy grupy odbiorców. Zdecydowano się tu na zastosowanie zróżnicowanej odległości pomiędzy przelotkami. Taki system sznurowania pozwala na optymalne dopasowanie buta do indywidualnego kształtu stopy. Podobnie jak Katana, but ten charakteryzuje się niewielką asymetrią oraz gumą krawędziową Vibram XS Edge o grubości 4 mm dającą optymalny wybór pomiędzy trwałością a czuciem skały.

Kataki to uniwersalny model przeznaczony dla zaawansowanych wspinaczy o średniej szerokości stopy poszukujących butów z możliwością wygodnego i funkcjonalnego haczenia pięty. Dodatkowo, w celu zapewnienia oryginalnego kształtu cholewki, Kataki został wyposażony w system P3, który zapobiega odkształceniom w trakcie użytkowania. W ofercie dostępny jest również model przeznaczony dla pań, odznaczający się większą miękkością w porównaniu do wersji męskiej.

La Sportiva Skwama

Bestsellerem w stajni La Sportiva jest, znana już z poprzedniego sezonu, Skwama. Model przeznaczony do boulderingu dla zaawansowanych wspinaczy. Innowacyjna koncepcja łączy w sobie zalety mocno przylegającego buta, precyzji oraz uniwersalności wynikającej z wiązania na rzep. Jego charakterystycznym elementem są dodatkowe gumowe wzmocnienia w przedniej i tylnej części, wysoka asymetria oraz zastosowana technologia S-HEEL pozwalająca na doskonałe haczenie pięty oraz wspinaczkę w przewieszeniach. Buty zostały wykonane ze skóry i microfibry, co w połączeniu z systemem zapinania na rzep pozwala na optymalne dopasowanie buta do stopy. Aby na dłużej zachować agresywny charakter buta, zastosowano w nim system P3.

Ocun

W sezonie 2017 Ocun proponuje nowość w postaci pełnej rodziny modeli OXI. Mowa o czterech modelach przygotowanych z myślą o różnych rodzajach wspinaczkowych aktywności, od zaawansowanego boulderingu po różnorodne wspinaczki skalne. Modele OXI wyróżnia gumowy otok sięgający wysoko nad duży palec, dający możliwość dobrego podhaczania. Warto wspomnieć również o wzbogaconym, dzięki jaskrawym kolorom, designie. Modele różnią się między sobą sztywnością śródpodeszwy, sposobem dopasowania (wiązanie, velcro), a wersja kobieca jest trochę węższa.

Ocun Oxi S

Ocun Oxi S to doskonały wybór do uprawiania boulderingu na najwyższym poziomie. Mocno zabudowana gumą cholewka pozwala na perfekcyjne podhaczanie palców, a także haczenie piętą. Znaczny udział w projektowaniu tego modelu miał francuski boulderowiec Alban Levier, dzięki czemu można mieć pewność maksymalnego dopracowania wszystkich szczegółów. Buty Ocun Oxi S to model skierowany do doświadczonych miłośników boulderingu, choć wyśmienicie sprawdza się również na panelu i w skałach.

Ocun Oxi LU

Z kolei Ocun Oxi LU to zaawansowane buty wspinaczkowe o dużej asymetrii. Precyzyjny system sznurowania pozwala idealnie dopasować je do nogi. Śródpodeszwa 3D Fit Hard zapewnia zwiększoną sztywność, oferując odpowiednie wsparcie stopy. Guma Grippin Sticky odpowiada za wysoką przyczepność. Oxi LU to idealny wybór dla osób chcących wejść na kolejny poziom wspinania.

Ocun Oxi Lady

Zaawansowane miłośniczki boulderingu oraz treningów na panelu powinny zainteresować się wersją damską Ocun Oxi Lady. Całość jest nieco węższa, przez co idealnie dopasowana do damskiej stopy, zapewniając wysoką precyzję i czucie skały. Znacznie zabudowana gumą konstrukcja pozwala na komfortowe haczenie i podhaczanie. Zastosowanie jednego rzepa ułatwia szybkie ściąganie i zakładanie butów.

Ocun Oxi QC

Ocun Oxi QC przygotowano dla wszechstronnych wspinaczy. Powinny sprawdzić się podczas zróżnicowanej aktywności. Wysoka wytrzymałość i rzepy pozwalają na maksymalne wykorzystanie ich w boulderingu oraz na panelu. Z kolei precyzja pozwoli wykorzystać je we wspinaczce skałkowej. Konstrukcja butów posiada wysoką asymetrię. Zastosowana w nim również gumę Grippin Sticky.

Red Chili

Marka, zarządzana przez słynnego Stefana Glowacza, prezentuje w tym sezonie nowość Red Chili Fusion VCR (oraz damski Lady). But występuje w dwóch wersjach kolorystycznych. Fusion to duchowy następca klasycznego Spirita VCR, który uzupełnia jego założenia (takie jak neutralna budowa i bardzo wygodny profil) o gumę Vibram XS Grip oraz znacznie mocniej zaprojektowaną piętę. Dwa przeciwstawne rzepy mocno opinają stopę, a dodatkowa płytka Impact Zone w tylnej części buta absorbuje uderzenia przy zeskokach.

Red Chili Fusion VCR Men

Red Chili Fusion VCR Women

W ofercie znajdziemy również model Atomyc. To jeden z najbardziej hardkorowych butów w historii Red Chili. Mocno wyprofilowany czubek i asymetryczna budowa zapewniają maksimum czucia skały. But wyposażono w pojedynczy, mocny rzep, który wzmacnia trzymanie stopy, nie dodając tym samym wagi. Za odpowiednie „zakotwiczenie” stopy dba także mocno ukształtowana pięta, która jednoześnie dzięki swojej elastyczności dba o ścięgno Achillesa. Guma zastosowana w tym modelu to naturalnie Vibram XS Grip.

Red Chili Atomyc

Red Chili Octan

Wspinacze – również w Polsce – powinni znać Octana. Ten agresywny model, zarówno z profilu, jak i wyglądu, mimo asymetrycznego kształtu okazuje się być całkiem łagodny dla stopy. Neoprenowa skarpeta wszyta w cholewkę gwarantuje dobrą oddychalność oraz ciasne opinanie, dodatkowo wspomagane przez 3 mocne, ogumowane rzepy. Pięta, wykonana z jednego kawałka gumy, jest precyzyjna. Podeszwa została podzielona w połowie dla większej elastyczności, a o odpowiednie tarcie dba popularna guma Vibram XS Grip.

Scarpa

Scarpa przygotowała na sezon 2017 dwie główne nowości. Pierwszą z nich jest Chimera. Druga związana jest z mocnym “updatem” produkowanego w wersji męskiej i damskiej buta Force V.

Scarpa Chimera

Chimera to model o asymetrycznej konstrukcji w aktywnym systemie wsparcia PCB-Tension System oraz niezwykle precyzyjnej podeszwie Vibram XS Grip2 o grubości 3,5 mm gwarantującej pewne pokonywanie najtrudniejszych dróg. Waga 200 g.

Scarpa Force V

Mocno odświeżonym modelem polecanym na długie drogi jest Force V. Scarpa oferuje go również w wersji dla pań – Force V Wmn. Zaletą Force jest zapewniający komfort system wsparcia V-Tension oraz podeszwa Vibram Xs Edge 4.0 mm. But jest zapinany za pomocą naprzemiennych rzepów. Waga 250 g (damski model – 225 g).

Scarpa Instinct VS

Na rynku polskim polskim nie powinno zabraknąć również modeli o ugruntowanej i mocnej pozycji. Należą do nich cieszące się uznaniem wspinaczy Instinct VS, Vapor V (również w wersji damskiej Wmn) oraz Booster S.

Rekomendowanym i bardzo lubianym przez wspinaczy modelem jest Instinct Vs. To but dla osób ceniących komfort przy zachowaniu pełnego wsparcia (BI- Tension System). Precyzję podczas pokonywania trudnych, sportowych dróg zapewnia podeszwa Vibram Xs Edge 3,5 mm. Waga 230 g.

Scarpa Vapor V Wmn

Vapor V (wersja damska – Vapor V Wmn) to model perfekcyjnie dopasowujący się do stopy przy maksymalnym wsparciu Bi-Tension System i precyzji Vibram Xs Edge 3,5 mm, przy dodatkowo wzmocnionej pięcie. Waga 240 g – męskie, 210 g – damskie.

Scarpa Booster S

Super lekki but, zaprojektowany pod hasłem feel the flow, to Booster S. Charakteryzuje go mocny, aktywny system wsparcia Tri-Tension System. Czuła podeszwa Xs Grip2 3,5 mm oraz podwójny, naprzemienny system zapięcia gwarantują nieprzeciętne doznania podczas wspinaczki. Waga 210 g.

Scarpa Origin

Interesującym modelem dla początkujących wspinaczy będzie z pewnością “budżetowy” Origin (również w wersji damskiej Origin Wmn). To multi-uniwersalny but dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką sportową. Niezwykle komfortowy, zapinany naprzemiennym rzepem Velcro Strap. Waga: 225 g.

Scarpa Furia

Furia to z kolei super lekki but o niezwykle miękkiej podeszwie Vibram Xs Grip2 3,5mm wykonany w systemie wsparcia PCB-Tension oraz naprzemiennym podwójnym rzepem Velcro Strap. Jego adresatami są wspinacze lubiący świetne czucie skały i maksymalne dopasowanie (but typu “skarpeta”). Furia sprawdza się podczas technicznego boulderingu oraz na przewieszonych drogach, również podczas zawodów.

Tenaya

Wśród modeli na sezon 2017, jakie przygotowała na we współpracy z polskim dystrybutorem na polski rynek Tenaya, nie ma nowości. W ofercie znajdziecie prezentowane już modele, takie jak: Iati, Oasi i Tarifa. Warto jednak po raz kolejny przyjrzeć się ich charakterystyce.

Tenaya Iati

Iati to kolejny model stanowiący rozwinięcie pomysłu Tenaya na buty łączące świetną precyzję z dużą wygodą. W odróżnieniu od modelu Oasi, posiada on nieznacznie sztywniejszą, nieciętą podeszwę oraz zauważalnie szerszy profil. To co pozostało niezmienne, to guma Vibram XS Grip, regulowane rzepy Draxtor oraz syntetyczna skarpeta wewnętrzna, która zapewnia odpowiednią wentylację i trzymanie stopy. Również konstrukcja pięty – obfitej i dobrze zaprojektowanej – dorasta do ogólnie wysokiego poziomu tego modelu. I nie są to nasze słowa, a redaktorów magazynu Climbing, który przyznał IATI nagrodę Editors’ Choice 2016.

Tenaya Oasi

Oasi, czyli klasyka, która na nowo zdefiniowała sposób, w jaki Tenaya produkuje i projektuje swoje buty. Dzięki zastosowaniu bardzo miękkich materiałów i anatomicznej konstrukcji but bardzo dokładnie dostosowuje się do stopy. Pięta jest nie tylko dobrze wyprofilowana, ale dodatkowo oblana gumą, dla jeszcze lepszego haczenia. Super precyzyjny czubek oraz mocna regulacja dobrze współgrają ze sobą w czasie walki na jurajskich wymyciach i mikro dziurkach, a guma Vibram XS Grip zapewnia odpowiednie tarcie i odporność na zużycie.

Tenaya Tarifa

Tarifa to wiązana wersja Oasi, zapewniająca większą kontrolę nad sztywnością buta. System szybkich sznurówek umożliwia bardzo precyzyjną regulację ściągnięcia Tarify oraz dostosowanie jej sztywności do aktualnych potrzeb użytkownika. Poza zmianą zapięcia model zachował wszystkie plusy Oasi, takie jak: precyzyjny czubek, dopracowaną i przemyślaną piętę czy gumę Vibram XS Grip.

Triop

Ten wciąż mający swoich miłośników czeski producent proponuje na sezon 2017 najnowszy model dla zaawansowanych. Phet Maak to but przeznaczony do wspinaczki sportowej, zaprojektowany na najtrudniejsze linie. Ma praktyczną i nowoczesną cholewkę z dwoma rzepami. Podeszwa Vibram XS Grip zapewnia możliwie najlepsze tarcie nawet na najmniejszych stopniach. Wyjątkowo wyprofilowana pięta została zmodyfikowana tak, aby zapewnić jak najlepsze haczenie. Najnowszy model Triopa to doskonały wybór dla ceniących wygodę i nastawionych na sportowe wyzwania. But dostępny jest w wersji sznurowanej oraz velcro.

Triop Pheet Maak Velcro

Triop Pheet Maak Lace

Warto w tym miejscu dodać, że nazwa Phet Maak oznacza sposób doprawiania potraw w Tajlandii. Potrawy są oznaczone na 3 sposoby – średnio ostre, ostre i bardzo ostre, czyli właśnie Phet Maak – stąd papryczka na bucie. Jest to także bardzo popularna droga wspinaczkowa w rejonie Tonsai w Tajlandii – ma wycenę 7c+.

Triop Genus Velcro

Triop Genus Lace

Kolejnym butem proponowanym przez Triopa jest Genus, w którym całkowicie odnowiono kopyto. Dzięki temu powstał mocno asymetryczny, techniczny model przeznaczony dla wspinaczy szukających najbardziej efektywnych opcji. Najlepiej sprawdzi się na trudnych technicznie i mocno przewieszonych drogach, na małych dziurkach lub mikroskopijnych krawądkach. Jest to również świetny wybór na bouldery. Bardzo dobre tarcie zapewnia wibramowa podeszwa (Vibram XS Grip). But dostępny jest w wersji sznurowanej oraz velcro.

Triop Rap

Swoją popularność Triop zdobył choćby takim modelem jak sznurowany Rap. Ten agresywny, anatomicznie dopasowany but wspinaczkowy znajduje się w ofercie również w obecnym sezonie. Jego dużym atutem jest wygoda – świetnie dopasowuje się do stopy. To but na wymagające linie. Dzięki świetnej anatomii i agresywnemu kształtowi model dedykowany jest zaawansowanym wspinaczom. Specjalny język uszyty z rozciągliwej Lycry oraz elastyczne pasy na podbiciu dodatkowo opinają stopę, lecz nie zmniejszają wygody. Zastosowanie takiej budowy pozwala utrzymać stopę w stałej pozycji w każdych warunkach.

***

Strony producentów:

Boreal,

Evolv,

Five Ten,

La Sportiva,

Ocun,

Red Chili,

Scarpa,

Tenaya,

Triop.

Niektóre z zaprezentowanych modeli znajdziecie w partnerskim sklepie portalu wspinanie.pl, czyli e-pamir.pl. Polecamy!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum