7 kwietnia 2017 09:15

„Gondo Crack” 8c na kościach – Barbara Zangerl i Jacopo Larcher

Wytrawnemu tradowemu wspinaczowi trudno przejść obojętnie obok rysowej formacji, a jeśli jest obita można przecież zrobić ją „po swojemu”. Tak też zdecydowali Jacopo Larcher (doświadczony tradowiec) i Barbara Zangerl (coraz lepsza w tradzie), prowadząc na własnej asekuracji kilkunastoletni projekt Gondo Crack 8c w szwajcarskim rejonie Cippo.

Jacopo Lracher na „Gondo Crack” 8c (fot. Richard Felderer)

***

Gondo Crack obili 15 lat temu Alessandro Manini i Maurizio Pellizzon. Od tamtej pory linia pozostawała otwartym projektem. Jacopo Larcher i Barbara Zangerl postanowili spróbować przejść przewieszoną rysę, używając naturalnej protekcji. Wcześniej sztuka ta nie udała się Tomowi Randallowi.

Barbara:

(…) Zakładanie asekuracji było ciężkie i pompujące, mentalnym wyzwaniem było przewspinanie kruksa znajdującego się całkiem wysoko za ostatnim przelotem. Jestem bardzo podekscytowana, że udało mi się przesunąć trochę dalej swoją granicę we wspinaniu tradowym.

Barbara na „Gondo Crack” (fot. Richard Felderer)

Dla Austriaczki Gondo Crack to pierwsza tak trudna droga na własnej, wspólnie z Jacopo wycenili ją wysoko, bo na 8c (lub 5.14b R). Natomiast Larcher pokonywał wcześniej już bardziej wymagające trady. W jego kajecie widnieje choćby taka perła jak słynny szkocki ekstrem Rhapsody (E11 7a) Dave’a Macleoda. Ma też zrobione między innymi dwie klasowe linie na ścianie Bürser Platte w Vorarlbergu – Prinzip Hoffnung 8b/b+ Beata Kammerlandera i Psychogramm 8b+ Alexa Lugera. Prinzip Hoffnung pokonała także Barbara.

To świetny okres dla duetu Zangerl – Larcher. Oboje wspinali się ostatnio z sukcesami w Siuranie. Barbara poprowadziła Chikane 8c+, a Jacopo wpiął się do łańcucha La Rambli 9a+.

Póki co stałe przeloty na Gondo Crack zostają. Jeśli ktoś szuka mocniejszych wrażeń, pewnie nie będzie ich potrzebował…

Brunka
źródło: FB B. Zangerl, FB J. Larchera
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum