15 marca 2017 09:31

Zmarł Royal Robbins. Pionier wspinaczki bigwallowej

14 marca w wieku 82 lat zmarł Royal Robbins, dokonał wielu znaczących przejść w Yosemite, pionier wspinaczki bigwallowej oraz autor udoskonaleń w tej dziedzinie.

Royal Robbins (fot. Pat Ament)

W 1952 roku Robbins dokonał pierwszego klasycznego przejścia Open Book w Tahquitz (Kalifornia), ustanawiając amerykański stopień 5.9.

Kilka lat później w 1957 roku w 5-dniowej wspinaczce dokonał pierwszego przejścia słynnej Northwest Face na Half Dome (Yosemite). Jego partnerami w tym przejściu byli Jerry Galwas i Mike Sherrick.

Kolejnym jego wielkim dokonaniem było wytyczenie w 1961 roku drogi Salathe Wall na El Capitan. Wyczyn ten magazyn “Climbing” uznał za jedno z 10. najważniejszych przejść XX wieku.

Royal Robbins na trzecim wyciągu Salathé Wall, El Capitan, 1961 (fot. Tom Frost)

W kolejnych latach dokonał wielu znaczących przejść Yosemite, m.in. pierwszego powtórzenia The Nose (El Capitan), pierwszego samotnego przejścia dużej ściany w rejonie – West Face (Leaning Tower).

Działał także w innych rejonach. Wytyczał drogi na Mount Hooker (Wind River Range, Wyoming) czy w Alpach, np. Directe américaine (Petit Dru).

Był prekursorem stylu clean climbing. W 1967 roku wspólnie z żoną dokonał przejścia wyłącznie na kościach prawie 200-metrowej drogi The Nutcracker (5.8) w Yosemite.

Stał się zagorzałym orędownikiem czystości stylowej i przeciwnikiem nadmiernego użycia boltów. Słynna stała się jego krucjata na Dawn Wall. Droga została wytyczona z użyciem wielkiej liczby wierconych punktów. Robbins zamierzał podczas drugiego przejścia usunąć te punkty i na początku tak czynił. Jednak po dwóch wyciągach drogi przestał. Według relacji jego partnera (Don Lauria): “jakość wspinaczki hakowej przewyższała to, czego się spodziewał”.

Robbins jest autorem dwóch książek, w których propagował swoją filozofię wspinaczki – “Basic Rockcraft” i “Advanced Rockcraft”. Uważał że:

Pierwsze przejście jest sztuką w takim samym stopniu jak malarstwo czy komponowanie.

Czego dowiódł wytyczając wiele niesamowitych i do dziś inspirujących dróg.

Mysza

Źródło: Climbing, Wikipedia
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Royal Robins - wspinacz legendarny [12]
    Wielki wspinacz: entuzjasta, etyk i esteta. W$

    15-03-2017
    $więty