10 marca 2017 10:29

Rewolucja na singapurskich ścianach. Nadchodzi koniec kubka?

Trzy singapurskie ściany podjęły decyzję o zakazie używania do asekuracji kubków. Od 1 czerwca wspinacze mają korzystać z przyrządów ze wspomaganiem hamowania.

Trzy singapurskie ściany wspinaczkowe zamierzają wprowadzić zakaz używania kubków do asekuracji

Statystyka jest bezwzględna, na każdej ścianie prędzej czy później dojdzie do wypadku związanego z niewłaściwym użyciem przyrządu asekuracyjnego. Bywa, że wypadek kończy się niewinnie, stłuczeniem, jednak konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze – kalectwo lub śmierć.

Dlatego trzy singapurskie ściany – Climb Central, Climb Asia i Onsight Climbing, postanowiły połączyć siły i razem wprowadzić zasady, które mają doprowadzić do podwyższenia bezpieczeństwa i zmniejszenia liczby upadków z wysokości. Nowe reguły polegają na całkowitym zakazie używania kubków. Wspinacze mają korzystać z przyrządów ze wspomaganym hamowaniem, takich jak np. Petzl Grigri, Elrid Jul, Mammut Smart.

Podział przyrządów asekuracyjnych: kubki, przyrządy z geometrycznym wspomaganiem hamowania i przyrządy z mechanicznym wspomaganiem hamowania

Jednym z inicjatorów nowych zasad jest Ben Toh, manager Onsight Climbing. Ściana ta istnieje od 2011 roku i przez ten czas miały na niej miejsce 4 poważne wypadki, we wszystkich asekuranci korzystali z kubków. Ben mówi:

Główną przyczyną było nieutrzymanie liny przez asekuranta, z różnych powodów, takich jak: nieuwaga, niezdolność do szybkiej reakcji, brak siły do utrzymania liny przy długim locie lub po prostu zagapienia się.

Dla wielu to nie są wielkie liczby [wypadków – przyp. red.], ale dla nas są one nieakceptowalne, zwłaszcza, gdy technologia, która może im zapobiec istnieje od lat i już się sprawdziła.

Decyzja wywołała duży opór lokalnej społeczności wspinaczkowej. Pisano petycje i toczy się burzliwa dyskusja w internecie. Jednak nowe zasady mają wejść w życie 1 czerwca.

Mysza

PS Przyzwyczajenia wspinaczy i praktyki asekuracji się zmieniają. Kubki kilkadziesiąt lat temu wyparły dość powszechnie używaną ósemkę. Wprowadzone w 1991 roku GriGri i inne przyrządy z mechanicznym wspomaganiem hamowania znalazły szeroką grupę odbiorców i zwolenników. Powstały także nowe przyrządy z geometrycznym wspomaganiem hamowania (Click-UP, Jul itp.). Dodatkowo zmieniło się samo wspinanie. Ze sportu ekstremalnego, za sprawą bezpiecznego obicia i powstających jak grzyby po deszczu sztucznych ścian, wspinanie stało się jednym ze sportów rekreacyjnych. Czy zatem śladem właścicieli singapurskich ścian pójdą także inni? Zobaczymy. Na pewno zarządzający obiektami wspinaczkowymi na całym świecie z uwagą będą śledzić doniesienia z Azji.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Czy na pewno bezpieczniej? [24]
    Od lat widzę jak ludzie bezgranicznie ufając grigri popełniają kardynalne…

    10-03-2017
    Blondas