“Wanda, Jurek, góry” – XXIV Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

„Wanda, Jurek i góry” – to hasło XXIV Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który odbędzie się w dniach 12-14 maja w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 /Centrum Olimpijskie).

Tegoroczny Przegląd będzie przebiegał dokładnie w 25. rocznicę zaginięcia Wandy Rutkiewicz, patronki festiwalu. Ostatni raz była ona widziana 12 maja 1992 roku na wysokości około 250 metrów od wierzchołka Kangczendzongi (8598 m n.p.m), dziewiątego ośmiotysięcznika w jej karierze wspinaczkowej, na który planowała wejście w następnym dniu. Jednak w tym miejscu Jej ślad „się urwał”. Trzy lata później, na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Warszawie, 13 maja 1992 roku został uznany dniem śmierci polskiej alpinistki, „pierwszej damy światowego himalaizmu”, jak ją nazywano.

Drugą ważną rocznicą, którą świat alpinizmu obchodzi w tym roku, jest 30-lecie zdobycia przez Jerzego Kukuczkę Korony Himalajów. 18 września 1987 roku wejściem na Shisha Pangmę (8013 m) wybitny polski himalaista z Katowic zakończył „kompletowanie” 14 najwyższych szczytów na kuli ziemskiej i jako drugi człowiek świata, po Reinholdzie Messnerze, został zdobywcą „Korony Himalajów”. Dokonał tego w ciągu dziesięciu lat i w wielkim stylu, wchodząc na szczyty w większości nowymi drogami, bądź dokonując pierwszych wejść zimowych. Gratulując Kukuczce sukcesu R. Messner napisał: „Nie jesteś drugi, jesteś wielki”.

XXIV PFA będzie czasem przypomnienia tych wielkich gwiazd polskiego i światowego himalaizmu, które wciąż fascynują swoimi dokonaniami i swoją osobowością młode pokolenia wspinaczy oraz miłośników gór.

W ubiegłym roku byliśmy świadkami pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat, dziewiąty co do wysokości szczyt Ziemi (8125 m). 26 lutego 2016 roku zespół  hiszpańsko – pakistańsko – włoski dokonał tego historycznego wyczynu. Wydarzenie to dało impuls do przypomnienia w czasie XXIV PFA zmagań polskich ekspedycji na „Nagiej Górze”. Zaplanowaliśmy również czas na doniesienia i pokazy z najnowszych wypraw wysokogórskich.

Swój udział w realizacji programu XXIV PFA zapowiedziało wiele znakomitych postaci świata gór i filmu, m.in.: Cecylia Kukuczka, Monika Rogozińska, Aleksandra Dzik, Anna T. Pietraszek, Edyta Stępczak, Jan Bortkiewicz, Krzysztof Wielicki, Paweł Wysoczański, Paweł Nerkowski.

Jak zawsze zaprezentujemy wiele dobrych filmów, zarówno starszych, które można oglądać tylko w naszym Muzeum, jak i najnowszych. Już niebawem przedstawimy szczegóły.

Przeglądowi będzie towarzyszyć wystawa zdjęć autorstwa Wandy Rutkiewicz, pochodząca ze zbiorów Jana Bortkiewicza.

Już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy na trzydniowe święto gór w naszym Muzeum. Wstęp, jak zawsze, WOLNY!

Więcej na stronie wydarzenia.

Wiesława Wiśniewska

Patronat honorowy nad Festiwalem objęło
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum