26 marca 2017 09:25

Julia Chanourdie prowadzi “Ground Zero” 9a

Już kilkanaście kobiet sięgnęło poziomu 9a w skałach. W tym zacnym gronie znalazła się także Julia Chanourdie. 20-letnia Francuzka poprowadziła ostatnio Ground Zero w Tetto di Sarre (Valle d’Aosta).

Julia Chanourdie

Julia Chanourdie jest pierwszą kobietą, która wspięła się na Ground Zero. Siłowa linia Tetto di Sarre należy do Alberto Gnerro (2002). Tym samym nazwiskiem podpisana jest zresztą także inna droga historycznego rejonu (z kutymi drogami, w tym między innymi właśnie Ground Zero), którą ma na swoim koncie Francuzka. Wiosną ubiegłego roku wspięła się na L’avaro, swoje pierwsze 8c+. To ważna linia dla Włochów, w czasie kiedy powstała uważana była za jedną z najtrudniejszych sportowych linii w kraju.

Błyskawicznie rośnie poziom kobiecego wspinania. Drogi w trudnościach 9a robią dojrzałe zawodniczki, ale nierzadko i nastolatki, choćby Ashima Shiraishi, która ma już w dorobku 9a/a+. Królową okrzyknięto w tym roku Amerykankę Margo Hayes, która pokonała światowy klasyk La Ramblę 9a+ w Siuranie. O Margo, w kontekście jej ostatniego sukcesu, będziemy wkrótce jeszcze pisać.

A o początkach 9a w historii kobiecego wspinania przeczytacie TUTAJ.

Brunka
źródło: planetgrimpe.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum