Powstał format olimpijski! Znamy ustalenia IFSC

Dzisiaj, podczas Zgromadzenia Plenarnego IFSC w Quebecu, podjęto decyzję, na którą z niecierpliwością oczekiwali zawodnicy i kibice. Delegaci ustalili, jak będzie wyglądała rywalizacja w formacie olimpijskim (inaczej formacie łączonym) na Igrzyskach w Tokio w 2020 roku.

Propozycja formatu łączonego, którą przegłosowali delegaci na 129. Sesji Plenarnej MKOl

Propozycja formatu łączonego, którą przegłosowali delegaci na 129. Sesji Plenarnej MKOl

3 sierpnia 2016 roku MKOl podjął decyzję o włączeniu wspinania sportowego do programu Igrzysk w Tokio 2020. To niezwykle znaczące wydarzenie dla rozwoju wspinania sportowego.

Radość z tej decyzji mącił jedynie fakt, że ze względu na liczbę medali rywalizacja ma się odbywać w formacie łączonym (prowadzenie, bouldering i czasówki).

Wielu zawodników, w tym wielcy mistrzowie, ze sceptycyzmem wyrażało się o tym pomyśle (patrz Adam Ondra: format łączony to wielka tragedia dla naszego sportu). Wielkim znakiem zapytania był sposób przeprowadzania kwalifikacji olimpijskiej, wyłaniania nowych mistrzów i przebiegu samej rywalizacji na Igrzyskach. Teraz znamy część ustaleń IFSC w tym zakresie.

Obrady IFSC w Quebecu

Obrady IFSC w Quebecu

Burzliwe, jak mówił Marco Scolaris na konferencji prasowej, obrady zaowocowały ustaleniami w zakresie sposobu rozgrywania konkurencji wspinaczkowej podczas Igrzysk w Tokio w 2020 roku. Głosami delegatów zdecydowano o potraktowaniu równoważnie wszystkich trzech konkurencji. Powstała tym samym całkiem nowa dyscyplina: trójbój wspinaczkowy złożony z trzech konkurencji: prowadzenia, boulderingu i czasówek.

Sposób rozgrywania kwalifikacji na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

W Quebecu ustalono sposób rozgrywania zawodów podczas Igrzysk. Pierwszego dnia 20 finalistów będzie walczyło we wszystkich 3 konkurencjach. Do finałów zakwalifikuje się sześciu (o kolejności zadecyduje iloczyn miejsc zajętych w poszczególnych konkurencjach). W dniu finałów rywalizacja zostanie powtórzona. Cała szóstka będzie musiała biegać, boulderować i prowadzić.

Złoto na Igrzyskach w Tokio wywalczy najbardziej wszechstronny zawodnik

Konsekwencją decyzji IFSC jest powstanie nowej konkurencji wspinaczkowej. Organizatorzy np. Mistrzostw Świata będą zobowiązani do dodania tej konkurencji do programu i rozszerzeniu rywalizacji o kolejne dwa dni. Szykuje się rewolucja i wielka szansa dla wszechstronnych zawodników.

Mysza

Źródło: 2017 IFSC Plenary Assembly Quebec, Olympic Format

PS Podczas Zgromadzenia Plenarnego IFSC Europe Arkadiusz Kamiński został wybrany przez europejskich delegatów do Zarządu Europejskiej Federacji Wspinaczki Sportowej. To pierwszy w historii Polak, który zasiada we władzach tej federacji. Gratulujemy!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum