27 lutego 2017 08:33

Słynna La Rambla oblegana – w łańcuchu także Matty Hong

Już trzy przejścia odnotowano w tym roku na słynnej La Rambli 9a+. Na początku lutego drogę sektora El Pati w Siuranie pokonał Niemiec David Firnenburg. Teraz kolejne przejścia dodali Amerykanie, Margo Hayes (kobiece przejście tak klasowej drogi to przełom w kobiecym wspinaniu) i Matty Hong. Droga ma obecnie prawdopodobnie 16 prowadzeń. 

Matty Hong na “La Rambli” 9a+ (fot. Greg Mionske)

Dla Honga to jedno z najlepszych dokonań w karierze, choć – jak przyznaje – nie cyfra jest w tym wypadku najważniejsza: „satysfakcja z tego sportu nie przychodzi wraz z cyfrą, ale w momencie, kiedy osiągasz coś, na co musiałeś ciężko pracować”. Tym razem wyzwaniem była jedna z najsłynniejszych sportowych dróg na świecie i zarazem jedna z najładniejszych w swoim stopniu, 45-metrowa La Rambla. Oryginalną wersję przeszedł Alex Huber jeszcze w 1994 roku i wycenił na 8c+, w 2003 roku przedłużył ją Ramón Julian Puigblanque, podnosząc trudności do 9a+. Trzy lata później pierwsze powtórzenie padło łupem Edu Marina, który zaledwie o dzień wyprzedził Chrisa Sharmę.

Trudności 9a+ Matty Hong zasmakował w marcu ubiegłego roku, przechodząc równie długą Papichulo Chrisa Sharmy w Olianie. Poza tym Amerykanin ma za sobą wiele dróg 9a, w tym choćby głośną Kryptonite na Fortress of Solitude, pierwszą 5.14d w Stanach wytyczoną w 1999 roku przez Tommy’ego Caldwella.

Brunka
źródło: gripped.com

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum