16 lutego 2017 09:32

Premierowy odcinek dokumentu “Ocalić życie na Evereście” 19 lutego na Discovery Channel

W najbliższą niedzielę 19 lutego o godzinie 10.00 na Discovery Channel zostanie wyemitowany pierwszy odcinek serialu “Ocalić życie na Evereście” (ang. Everest Rescue), dokumentu o pilotach ratujących życie wspinaczy.

Ekipa ratująca życie wspinaczy

Mount Everest – po tybetańsku Czomolungma, czyli Bogini Matka Śniegu. Królowa wszystkich szczytów w Himalajach, dach świata. Co roku setki wspinaczy i Szerpów próbuje zmierzyć się z tą górą. Kiedy sprawy przyjmują tragiczny obrót, aby przetrwać, mogą zrobić tylko jedno. Składają swój los w ręce elitarnej i wielonarodowej grupy pilotów helikopterów latających na dużych wysokościach. Ekipy ratownicze, ryzykując swoim życiem, walczą z czasem i stale zmieniającymi się warunkami pogodowymi, aby nieść pomoc wspinaczom. 19 lutego wyemitowany zostanie pierwszy z sześciu odcinków serialu dokumentalnego “Ocalić życie na Evereście”.

Stalowe nerwy, spokój, odwaga i niezwykłe umiejętności sterowania helikopterami na dużych wysokościach. To cechy pilotów, bohaterów dokumentu, pracujących w zespołach ratowniczych na terenie Nepalu, w okolicach najwyższego ośmiotysięcznika na świecie. Już rok po trzęsieniu ziemi, które w kwietniu 2015 roku zebrało żniwo w postaci prawie 9000 tysięcy ofiar oraz po lawinie, która zeszła z Mount Everestu, gdzie zginęło 19 kolejnych osób, amatorzy wspinaczki powrócili na najwyższy szczyt świata.

Stalowe nerwy, spokój, odwaga i niezwykłe umiejętności sterowania helikopterami na dużych wysokościach… to cechy pilotów, bohaterów dokumentu

W 2016 roku najwyższą górę Ziemi próbowało zdobyć setki wspinaczy i poszukiwaczy przygód wraz z towarzyszącymi im Szerpami. To trudna i niebezpieczna przygoda. Nawet najbardziej doświadczeni himalaiści oraz Szerpowie nie są w stanie do końca przewidzieć, co ich spotka w drodze na szczyt. Trudne i zmienne warunki atmosferyczne oraz ogromny wysiłek fizyczny, wymagają bardzo dobrego przygotowania. Ale największym zagrożeniem dla wspinaczy jest choroba wysokościowa. Może ona prowadzić do obrzęku płuc i mózgu, czyli stanów bezpośrednio zagrażających życiu. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem dla wspinaczy jest natychmiastowa pomoc i przetransportowanie chorego do szpitala. Wówczas na ratunek ruszają piloci, którzy potrafią poruszać się maszynami na dużych wysokościach. Latają oni helikopterami B3, znanymi ze swoich doskonałych osiągnięć i możliwości w terenach takich jak okolice Mount Everest. Maksymalna wysokość, na jaką mogą się wznieść, to 7000 m.

Zawód ten należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych na świecie, a emocjonalny balast towarzyszący tej pracy jest nieporównywalny z niczym innym.

W “Ocalić życie na Evereście” zobaczymy niezwykłe akcje wielonarodowego zespołu pilotów, do którego należą Nepalczycy: Kapitan Siddartha Gurung (lat 41), Surendra Paudel (lat 35) i Ananda ‘Andy’ Thapa (30 lat), Nowozelandczyk – Jason Laing (lat 48), Szwajcar – Lorenz Nufer (lat 42) i Amerykanin – Ryan Skorecki (lat 42). Biorą oni udział w działaniach ratujących wspinaczy w krytycznych sytuacjach: z odmrożeniami, chorobą wysokościową, obrzękiem płuc czy poturbowanych po upadkach z dużej wysokości. Zobaczymy też niezwykle niebezpieczną i ryzykowną akcję z użyciem długiej liny (tzw. long line rescue).

Jason Laing, pilot z wieloletnim doświadczeniem zawodowym:

Kiedy dostaję telefon i informację, że ktoś pilnie potrzebuje pomocy i wkrótce może umrzeć, staję się niecierpliwy, muszę już, natychmiast ruszać. W akcji ratunkowej z udziałem długich lin zawsze istnieje kilka niebezpiecznych elementów, które stale należy kontrolować. Trzeba myśleć o wielu aspektach jednocześnie, takich jak stan poszkodowanych, czy warunki pogodowe – wiatr, widoczność oraz zasób paliwa, tlenu, a także bezpieczeństwo załogi ratowników. Jest niebezpiecznie. Za każdym razem może to być  prawdziwa katastrofa. Dlatego po udanej akcji czuję wielką ulgę. Ale pracuję z bardzo dobrą ekipą. Naprawdę cieszy mnie, że mogę w tym uczestniczyć.

Ekipa produkcyjna była na miejscu dokładnie rok po trzęsieniu ziemi, które zrujnowało ten region w 2015 roku. Uczestniczyła w działaniach ratunkowych po ponownym otworzeniu szlaku dla wspinaczy. Materiał zdjęciowy realizowany przez 19 filmowców nagrywany był przez trzy miesiące. Aby móc pracować w bazie i powyżej niej, każdy członek zespołu musiał przejść 12-dniową aklimatyzację. Do czterech helikopterów B3 przymocowano po 6 kamer GoPro, co umożliwiło dokładne sfilmowanie podejmowanych przez ratowników działań. Do każdej grupy wspinaczy przypisano czterech operatorów kamer. Dwóch z nich to doświadczeni himalaiści, którzy byli już wcześniej na Mount Everest.

Dokument “Ocalić życie na Evereście” to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć kulisy pracy pilotów i ekip ratowniczych, unikalne i przepiękne zdjęcia oraz prawdziwe akcje prowadzone w najbardziej nieprzyjaznym i niebezpiecznym dla człowieka rejonie na Ziemi. Premierowy odcinek programu w niedzielę, 19 lutego o godz. 10:00 tylko na Discovery Channel.

***

OCALIĆ ŻYCIE NA EVEREŚCIE W TECHNOLOGII VIRTUAL REALITY (VR)

Po raz pierwszy w historii widzowie Discovery mogą podążyć na Mount Everest w wirtualnej rzeczywistości Discovery Virtual Reality (VR):

Materiał nakręcony kamerami VR przymocowanymi do helikopterów umożliwia widzom wirtualną wędrówkę na Mount Everest. Są to wyjątkowe zdjęcia. W miarę zbliżania się do góry można podziwiać zmieniający się krajobraz i wyniosłość szczytu. Ponadto pilot z pomocą grafików wskazuje i opowiada widzom o mijanych, charakterystycznych miejscach w drodze na wierzchołek góry. Jest to niesamowite wrażenie. Pozwala poczuć się, jakby siedziało się obok pilota. Drugi materiał VR koncentruje się na lotnisku Lukla, które jest najniebezpieczniejszym obiektem tego typu na świecie.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum