16 lutego 2017 16:59

Polak w Kosmosie zimowo-klasycznie!

13 lutego, trzeciego dnia pracy nad drogą, padła w stylu RP legendarna linia na ścianie Kotła Kazalnicy, Polak w Kosmosie (pierwotnie V+, A1+).

Tomasz Klimczak (na pierwszym planie) i Damian Granowski (fot. drytooling.com.pl)

We wspomnianych próbach i szeroko pojętych pracach nad drogą udział brali Bruno Józefczyk, Maciej Bedrejczuk, Tomasz Klimczak i Damian Granowski. Dwóch ostatnich skutecznie zaatakowało linię, by po 7h wspinaczki zameldować się na ostatnim stanowisku „Polaka w kosmosie”, proponując wycenę M9- (poszczególne wyciągi M4+, M8-, M6-, M9-, M6, M8-, M7-).4

Damian Granowski (fot. Tomasz Klimczak)

Najtrudniejszym miejscem drogi jest 7-10 metrowe przewieszenie ze średnimi chwytami i słabymi stopniami. Tomek Klimczak poprowadził ten odcinek w rakobutach. Po wyjściu z przewisu droga wiedzie trawkami i odbija w prawo na półkę ze stanowiskiem. Autorzy uklasycznienia, ze względu na dotychczasowy charakter linii, znaleźli na niej sporo stałych haków. Podczas prowadzenia, cała dodatkowa asekuracja zakładana była „z ręki”.

Uklasyczniony Polak w Kosmosie (M9-) to prawdopodobnie najtrudniejsza zimowa propozycja po polskiej stronie Tatr.

Topo drogi „Polak w Kosmosie” (fot. drytooling.com.pl)

***

Polak w Kosmosie to 200-metrowa linia poprowadzona w lipcu 1978 roku przez warszawski zespół Mariusz Koras – Jan Wolf. Pierwszego zimowego przejścia dokonali półtora roku później Krzysztof Czarnecki i Władysław Janowski. Samotnie linię pokonywali Lech Kiedrowski, Marek Raganowicz i Janusz Gołąb, a autorami dotychczas najszybszego przejścia byli Maciek Ciesielski i Kuba Radziejowski.

Kacper Tekieli
źródło: drytooling.com.pl
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Polak w Kosmosie [2]
  Brawo, Panowie.. edit: zawiasiki do linka

  14-02-2017
  jacoos

  Polak w Kosmosie [6]
  Szczere i gorace gratulacje!!! Piekne zalojenie! Czytalem tez inna relacje…

  16-02-2017
  reganclimbing