14 lutego 2017 13:12

Najczęściej chodzone dziewiątkowe pasaże na świecie – wg magazynu Desnivel

Wspinanie sportowe rozwija się w ekspresowym tempie. Wypełnia się worek z dziewiątkowymi liniami, rośnie też lista wspinaczy, którzy taką barierę przekroczyli. Niedawno Adam Ondra dodał do hiszpańskiej listy ekstremów kolejne 9b. Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że to właśnie w Hiszpanii znajduje się największe zagłębie dróg w trudnościach 9a i więcej. Magazyn Desnivel pokusił się o ciekawe zestawienie, w którym prym „dziewiątkowego lidera” wiedzie właśnie hiszpańska skała.

Adam Ondra na “La Dura Dura” 9b+, Oliana (fot. Vojtech Vrzba / www.climb4fun.cz)

***

Cytując Desnivela, na świecie jest obecnie 415 dróg w stopniu 9a i więcej. Najwięcej z nich, bo aż 112, znajdziemy w rejonach hiszpańskich, a w zestawieniu królują Oliana i Margalef. Dla porównania, drugie miejsce zajmuje Francja z 71 dziewiątkowymi drogami, trzecie miejsce na podium należy do Niemiec z 35 drogami.

Najczęściej chodzone drogi w stopniu 9a-9b+

To właśnie w Olianie prężą się dumnie; jedno z najtrudniejszych sportowych wyzwań, La Dura Dura 9b+ i najmodniejsza wśród wspinaczy 9a+, Papichulo. Tymczasem w Margalefie rządzi Era Vella Chrisa Sharmy (2010), najczęściej chodzone 9a na świecie. Jak dotąd poprowadziło ją już 34 wspinaczy z 15 krajów (także relatywnie sporo kobiecych przejść). Być może nie jest to najmocniejsza propozycja w swoim stopniu, ale jak pisał Jonathan Siegrist po przejściu drogi:

Wyceny stanowią swoisty fundament realnych trudności, ale im więcej się wspinam, tym bardziej zdaję sobie sprawę z elastyczności skali trudności. Mógłbym oczywiście skomentować, że Era Vella jest łatwa i że mam na swoim koncie wiele dróg 8c, które są znacznie trudniejsze i mógłbym dalej pleść trzy po trzy. Ale to co dla mnie jest najważniejsze to doświadczenie. Wszystko inne nie ma znaczenia.

Młody Kai Lightner na “Era Vella” 9a (fot. Bearcam/instagram)

Kolejne najczęściej powtarzane drogi 9a na liście to:

  • Action Directe, Frankenjura – 21
  • La Fabela, Santa Linya – 18
  • Kinematrix, Georges du Loup – 17
  • Fuck the system, Santa Linya – 16
  • Los Inconformistas, Rodellar – 13

***

Przechodząc na wyższy stopień wtajemniczenia, czyli 9a+… Na czubku piramidki błyszczy królewska trójka. Dwa wielkie klasyki, do tego przepiękne, historyczne pasaże: Biographie w Céüse (Chris Sharma, 2001) z liczbą 14 przejść i La Rambla w Siuranie (Ramón Julian Puigblanque, 2003), także z 14 (lub 13?) prowadzeniami. Zaledwie jedno przejście więcej ma nowsze Papichulo w Olianie (Chris Sharma, 2008).

Piotrek Schab na “Papichulo” 9a+ (fot. Matty Hong)

***

Wchodzimy na poziom 9b. Tu największą liczbę wspinaczy, choć relatywnie niedużą, dopuściły do siebie dwie drogi. Po cztery przejścia odnotowały: First Round, First Minute (Chris Sharma, 2011) – kilkunastometrowy ekstrem po wyjątkowej rzeźbie, charakterystycznych mikro kaloryferkach, biegnący przewieszoną ścianą sektora Laboratory w Margalefie, oraz Fight or Flight (znów Chris Sharma, 2011), dla odmiany długa, wytrzymałościowa linia z Oliany.

Stefano Ghisolfi, ostatni pogromca”First Round, First Minute” 9b (fot. Paolo Sartori)

***

Wciąż dla większości światowej czołówki barierą nie do pokonania pozostaje stopień 9b+. Jak przejść tak kosmiczne trudności, pokazują pozostałym Adam Ondra i Chris Sharma. Obaj mają na swoim koncie głośną La Dura Dura w Olianie (pierwsze przejście Ondra, 2013, drugie Sharma, 2013).

Obaj od jakiegoś czasu pracują również nad kolejnymi ekstremami, które mogą sięgać trudności 9b+, a może nawet tę granicę przekroczą. Do Czecha należy także autorstwo dwóch innych, wciąż niepowtórzonych dróg 9b+; Change w norweskim Flatanger (2012) i Vasil Vasil (2013) w czeskim rejonie Sloup (Moravský Kras).

Brunka
źródło: Desnivel

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum