27 lutego 2017 08:19

Znów wyborne przejście Laury Rogory – „Joe-cita” 9a

Co prawda wszystkie newsy bledną przy tym ostatnim, o dokonaniu Margo Hayes (patrz. La Rambla). Niemniej wyborną formą znów popisała się także Laura Rogora, która wróciła do Oliany po Joe-cita 9a. Włoszka ma dopiero 15 lat, a to już jej druga tak trudna droga[!]. Prawie równo rok temu wspięła się na Grandi Gesti w Sperlondze.

Laura Rogora na „Joe-cita” 9a, Oliana (fot. Javi Pec)

Mamy dopiero koniec lutego, a w tym roku Laura Rogora zdążyła już przejść kilka klasowych dróg, w tym wspomnianą Joe-cita 9a w Olianie, kombinację dróg Joe Blau i Marroncita autorstwa Adama Ondry. Wcześniej w rejonie padły też Joe Blau 8c+ i dwie „pozycje obowiązkowe”, czyli Fish Eye 8c i T1 full equip 8c. Włoszka zrobiła też kilka nowych dróg, w Collepardo i Sperlondze.

Premierowym 9a dla Laury była Grandi Gesti 9a w Grotta dell’Areonauta, w Sperlondze z lutego 2016. Pewnie niektórzy zastanawiali się wtedy, czy aby młodziutka Włoszka będzie w stanie powtórzyć tak niesamowite osiągnięcie. Najzdolniejsza włoska juniorka nie dała jednak o sobie zapomnieć i w ciągu kolejnych miesięcy głośno było o jej mocnych, ciekawych przejściach i świetnych wynikach na zawodach. Wśród skalnych sukcesów wybijają się przejścia autorskie, choć sama Laura mówi: „Nie sądzę, żeby miało to aż takie znaczenie, kto robi pierwsze przejście. Dużo zależy od szczęścia”.

Nie kto inny jednak, a Włoszka poradziła sobie najszybciej z kilkoma projektami w rodzimych rejonach. Jeszcze w listopadzie 2016 wpisała nowość o nazwie Tomorrowland extension 8c+ w rejonie Collepardo. Później dopisek FA pojawił się jeszcze między innymi przy La Gasparata (zaryzykowała i postawiła przy niej aż 8c+/9a), także w Collepardo i wreszcie L’Invidia dell’Arenauta 8c/c+ w Sperlondze.

Laura Rogora, mimo młodego wieku, już raz została nominowana do nagrody Arco Rock Legends (w kategorii Wild Country Rock Award) głównie za fantastyczne przejście wspomnianej Grandi Gesti 9a. Zapytana, jak czuła się stojąc na scenie obok tak utytułowanych wspinaczy jak Dani Andrada i Jakob Schubert, powiedziała: „Byłam kompletnie zaskoczona. Żałuję, że nie poprosiłam ich o autograf!”. Jeśli znów uzyska nominację, z pewnością nikogo to nie zaskoczy…

Brunka
źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum