13 lutego 2017 09:49

David Firnenburg poskramia La Ramblę 9a+

Na El Pati w Siuranie zazwyczaj bywa tłoczno, a pod tutejszym klasykiem, La Ramblą 9a+, ustawiają się sami najlepsi. Ostatnio hiszpańskiego giganta udało się powtórzyć temu, który do ścisłej czołówki tak naprawdę dopiero pretenduje – Niemcowi Davidowi Firnenburgowi.

David Firnenburg na “La Rambli” (fot. Iuliia Leonova)

Na pogodę w Siuranie nie można było ostatnio narzekać. Warunki do trudnego prowadzenia były wprost wymarzone. Wykorzystał je 22-letni David Firnenburg, który zameldował się w łańcuchu La Rambli 9 lutego, po niespełna tygodniu wytężających prób.

Słusznie pisze młody Niemiec o nowym osobistym wymiarze wspinania. La Rambla to przecież marzenie czołowych wspinaczy, tymczasem dla Davida pierwsza tak wymagająca droga. Ten kto miał okazję pod nią stać wie, jak ogromne robi wrażenie. 45 metrów przewieszonego terenu, w sumie około 90 przechwytów, no i kluczowy odcinek na samym końcu. Oryginalną wersję przeszedł Alex Huber jeszcze w 1994 roku i wycenił (jak zawsze bardzo oszczędnie) na 8c+, w 2003 roku przedłużył ją Ramón Julian Puigblanque, podnosząc trudności do 9a+. Trzy lata później pierwsze powtórzenie padło łupem Edu Marina, który zaledwie o dzień wyprzedził Chrisa Sharmę. W sumie La Ramblę pokonało jak dotąd kilkunastu wspinaczy. prawdopodobnie 14.

Co teraz przed Davidem Firnenburgiem? Pokonanie La Rambli to pokaźny zastrzyk energii, a przecież Niemiec nie boi się wyzwań. Ma już wiele dróg w stopniu 9a, w tym sławę Frankenjury, Action Directe 9a Wolfganga Güllicha. Przy jego przejściu widnieje numer 21.

Brunka
źródło: 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum