23 stycznia 2017 09:26

Szczebelek wyżej – 15-letnia Laura Rogora i jej własna “La Gasparata” 8c+/9a

Jest Ashima Shiraishi, ale jest też Laura Rogora… W listopadzie ubiegłego roku Włoszka zrobiła pierwsze przejście drogi Tomorrowland extension 8c+ w rejonie Collepardo. Rzadka rzecz w kobiecym wspinaniu, a jeśli dodać do tego, że Laura to juniorka (ma dopiero 15 lat) to prowadzenie najwyższej wagi. Teraz Rogora wraca do groty Collepardo po kolejny projekt i znów się udaje…

Laura Rogora na „La Gasparata” 8c+/9a (fot. Domenico Intorre)

Najnowsza propozycja Laury Rogory nosi nazwę La Gasparata i wyceniona jest jeszcze wyżej niż poprzedniczka, bo na 8c+/9a. Włoszka o drodze pisze tak:

Kiedy spróbowałam jej po raz pierwszy, wydawała mi się bardzo trudna, ale dziś – w czwartej próbie dnia – wszystko zgrało się idealnie i sięgnęłam do łańcucha. Bardzo trudno było mi wycenił tę drogę, w końcu zdecydowałam się zaproponować 8c+/9a, ale poczekam na powtórzenia.

Jeśli wycena się utrzyma, będzie to druga tak trudna linia Laury Rogory (zarazem pierwsza tak trudna autorska), tuż za jej największym skarbem – Grandi Gesti 9a w Grotta dell’Areonauta, w Sperlondze (2016). No i wszystko wskazuje na to, że ten sezon będzie dla młodej Włoszki jeszcze lepszy niż poprzedni. W styczniu zdążyła już powtórzyć Joe Blau 8c+ w Olianie.

Brunka
źródło: ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum