23 stycznia 2017 15:38

Zimowe Manaslu – Elisabeth Revol rezygnuje

Francuzka Elisabeth Revol, która wyznaczyła sobie w tym roku wyjątkowo ambitny cel – zamierzała samotnie (!) zdobyć zimą Manaslu (8156 m) – zakończyła swoją próbę.

Elisabeth Revol

Francuzka to doświadczony w himalajskiej zimie wspinacz. Trzykrotnie próbowała zimą zdobyć Nanga Parbat. Na tej górze wspólnie z Tomkiem Mackiewiczem osiągnęła wysokość ok. 7500 m. Na Manaslu wybrała się w zasadzie samotnie. Towarzyszył jej jedynie Ludovic Giambiasi, który wspinał się jedynie do wysokości obozu drugiego, oraz mała ekipa obsługująca bazę.

Manaslu (fot. Wikipedia)

Wyprawa działa na Manaslu od 30 grudnia, lecz jej postępy są niewielkie za sprawą dużych opadów śniegu. Revol informowała, że od początku stycznia spadło 2,5 metra śniegu.

Elisabeth Revol w śniegach Manaslu

Jednak mimo niesprzyjających warunków Revol dzielnie walczyła. Miała, jak informuje The Himalayan Times, osiągnąć wysokość 7300 m. Sama Revol w komentarzu do poniższego zdjęcia napisała:

Jeśli chciałbyś zdobyć teraz Manaslu, musiałbyś skoczyć lub pofrunąć.

Elisabeth Revol pod Manaslu – “Jeśli chciałbyś zdobyć teraz Manaslu, musiałbyś skoczyć lub pofrunąć”

Ambitna wyprawa Revol jest jednak już zakończona, baza zwinięta, a ekipa jest w drodze do Samagaun. Na zimowym placu boju został już tylko Alex Txikon

Mysza

PS Przypomnijmy, że pierwszego zimowego wejścia na Manaslu dokonali 12 stycznia 1984 roku Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski (akcja na górze rozpoczęta ok. 8 grudnia).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum