Najbliższy weekend pod znakiem 14. KFG – o czym warto wiedzieć

Większość mówi ostatnio tylko o KFG? Pewnie tak, bo przecież 14. Krakowski Festiwal Górski startuje już w najbliższy piątek, 2 grudnia. Trzy dni pełne wrażeń, wspaniałych gości i sportowych emocji. Podsumowanie mijającego sezonu nabierze wyjątkowej formy.

Publiczność KFG... główna sala zawsze pełna (fot. Adam Kokot / KFG)

Publiczność KFG… główna sala zawsze pełna (fot. Adam Kokot / KFG)

Krakowski Festiwal Górski zawsze miał szczęście do ludzi wyjątkowych, których historie potrafiły podbić serca festiwalowej publiczności. Od lat młodość spotyka się w Krakowie z doświadczeniem, teraźniejszość miesza się z przeszłością. Wybitni i zasłużeni wspinacze stają obok tych, którzy dopiero dopisują kolejne karty do dzieła pt. „Historia wspinania”. To nader ciekawa i inspirująca mieszanka, czasem zaskakująca, dająca do myślenia.

***

Galeria… postaci

W tym roku będzie podobnie, bo obok legendy, liderki sceny wspinaczkowej w latach 80. i 90. Amerykanki Lynn Hill wystąpi dopiero zaznaczający – ale za to z jaką siłą – swoją obecność w światowym wspinaniu Kanadyjczyk Marc-André Leclerc. Na scenie staną także – jeden z najwszechstronniejszych i najciekawszych brytyjskich wspinaczy i sportowców w ogóle Brytyjczyk Tim Emmett oraz świetny baskijski himalaista, miłośnik polskich festiwali Alex Txikon.

Lynn Hill na wyciągu Great Roof na drodze "The Nose" (fot. Heinz Zak)

Lynn Hill na wyciągu Great Roof na drodze “The Nose” (fot. Heinz Zak)

Nie może zabraknąć przedstawicieli rodzimej sceny. Z satysfakcją możemy ogłosić, że kolejny Polak wspiął się w skałach na poziom 9a+ (Papichulo), a do tego dołożył najlepszy polski onsajt w trudnościach 8c (Nuska) – czyli Piotrek Schab. Kinga Ociepka-Grzegulska dogoniła kobiecą czołówkę, pokonując Sprawę honoru VI.8. Karolina Ośka przeszła z Łukaszem Dębowskim słynny Filar Kantabryjski. Andrzej Bargiel w błyskotliwym stylu i w rekordowym czasie skompletował Śnieżną Panterę. Wielowyciągowo prężnie działał duet Łukasz Dudek – Jacek Matuszek, a sprawdził się na Drodze Hiszpańskiej 8b+. Wreszcie, Małgosia Jurewicz i Józek Soszyński pokonali legendarną Manituę na Grandes Jorasses.

Piotrek pokonuje drogę "Nuska" 8c w stylu OS (fot. Piotr Bunsch)

Piotrek Schab pokonuje drogę “Nuska” 8c w stylu OS (fot. Piotr Bunsch)

Więcej o polskich wspinaczach na 14. KFG przeczytacie TUTAJ.

Opowieści różnej treści

Ciekawie zapowiadają się spotkania z Bogumiłem Słamą, Pawłem Faronem i Wojtkiem Kozakiewiczem. Będą górskie wspomnienia w barwnej oprawie, będzie o paralotniarstwie „najwyższych lotów” i wreszcie o filmie i fotografii (więcej o spotkaniach TUTAJ).

Pawel Faron podczas Red Bull X-Alps 2015, okolice Passo Della Novena, Szwajcaria (fot. arch. Red Bull X-Alps)

Pawel Faron podczas Red Bull X-Alps 2015, okolice Passo Della Novena, Szwajcaria (fot. arch. Red Bull X-Alps)

A także o fotografii, książce i filmie

O praktycznej stronie fotografowania w górach opowie Michał Sośnicki. A jeśli fotografia to również wystawa zdjęć Andrzeja Zawady i uczestników pierwszej zimowej wyprawy na K2 (1987-1988), czyli sentymentalna podróż do czasów złotej ery polskiego himalaizmu.

Nie zabraknie akcentów malarskich, swoje prace – tatrzańskie i pirenejskie pejzaże (wystawa „Górskie sytuacje”) – zaprezentuje Ewa Maria Romaniak.

Na KFG będzie obecna także książka (patrz: Spotkania autorskie). W mijającym roku nie brakowało niezłej, a zdarzało się, że i dobrej literatury „gatunku”. W kulisy powstawania swoich książek wprowadzą na KFG sami autorzy. Organizatorzy zapowiadają cztery intrygujące spotkania  – gościć będziemy Monikę Rogozińską (Lot koło Nagiej Damy) oraz trzy duety pisarskie; Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego (Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście), Dominika Szczepańskiego i Piotra Tomzę (Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia) oraz Beatę Słamę i Wojciecha Szatkowskiego (Magia nart).

Film to oczywiście dwa duże bloki kinowe, zarazem od lat wizytówka KFG – Konkurs Filmu Polskiego i Międzynarodowy Konkurs Filmowy. Przy tym aż pięć polskich dokumentów, biorących udział w krajowym konkursie, stanie w szranki z produkcjami międzynarodowymi o Grand Prix KFG 2016. Już teraz zapraszamy na festiwalowe projekcje, nie zabraknie także polskich premier!

Warsztaty, panele, wykłady

Szeroki wachlarz tematyczny, nowości, ciekawi prowadzący. Tradycyjnie czeka nas duża porcja prezentacji sprzętowych, narciarskich (o skitourach w Tatrach), górskich (m.in. o bezpieczeństwie w górach, o przygotowaniu kondycyjnym do wypraw wysokogórskich, o lawinach), sportowych i treningowych (m.in. o przygotowaniu do wspinania, o treningu uzupełniającym, o stresie w ciele wspinacza). Program warsztatów, wykładów i paneli na 14. KFG dostępny jest TUTAJ.

Warsztaty - KFG 2015 (fot. Adam Kokot / KFG)

Warsztaty – KFG 2015 (fot. Adam Kokot / KFG)

Na sportowo – w teorii i w praktyce

A obok warsztatów zapraszamy na panele dyskusyjne, np. ten poświęcony wspinaniu na Igrzyskach Olimpijskich – Andrzej Mecherzyński-Wiktor poprowadzi dyskusję z Piotrem Pustelnikiem, Marcinem Dzieńskim, Tomkiem Mazurem i Maćkiem Oczko.

Będzie też sportowa odsłona KFG, a w niej – kolejna edycja zmagania jednorękich siłaczy, czyli „Szmata za szmatę” i towarzyszące festiwalowi zawody boulderowe KFG Krake’em All, rozgrywane w Centrali Ruchu Avatar.

Ryszard Emilewicz w akcji podczas 13. KFG (fot. Adam Kokot)

Ryszard Emilewicz w akcji podczas 13. KFG. Będzie miał w tym roku konkurencję? (fot. Adam Kokot)

Kiermasz

W przerwach między spotkaniami, prelekcjami, filmami i warsztatami przyda się chwila oddechu.  Zapraszamy na kiermasz outdoorowy, gdzie swoje produkty pokaże kilkadziesiąt polskich i zagranicznych marek. Odzież i sprzęt będzie można kupić po okazyjnych cenach! Będą też stoiska z książkami, przewodnikami i wydawnictwami.

Kiermasz (fot. Adam Kokot / KFG)

Kiermasz (fot. Adam Kokot / KFG)

14. Krakowski Festiwal Górski już za kilka dni, w dniach 2-4 grudnia. Wszystko o festiwalu znajdziecie na stronie: www.kfg.pl.  Zaglądajcie także na profil FB KFG, gdzie publikujemy aktualności i konkursy!

Do zobaczenia!

Organizatorami 14. KFG są: wspinanie.plTKN WagabundaUniwersytet Ekonomiczny i Magazyn Góry.

Brunka

kfg-2016-reklama-new
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Nasze Skały na KFG - pytanie do Włodzimierza Porębskiego [87]
    Witam, czy ktoś mógłby w trakcie spotkania z fundacją Nasze…

    3-12-2016
    Latający Holender