16 grudnia 2016 19:50

Alex Txikon wyrusza zimą na Mount Everest!

25 grudnia Alex Txikon wyrusza na kolejną zimową wyprawę. Tym razem jego celem będzie najwyższy szczyt świata. Bask zamierza zdobyć Mount Everest sportowo, bez użycia dodatkowego tlenu z butli. Ma być to pierwsze zimowe wejście w tym stylu.

Alex Txikon (w środku) na konferencji anonsującej wyprawę

Alex Txikon (w środku) na konferencji anonsującej wyprawę

Alex Txikon to bardzo doświadczony baskijski himalaista maja na koncie 11 ośmiotysięczników. W tym roku z Simone Moro i Muhhamadem Alim zdobył zimą Nanga Parbat (8126 m). Alex był gościem tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Górskiego, więcej o tym interesującym wspinaczu przeczytacie tutaj.

Mount Everest

Mount Everest

Wyprawa Alexa będzie bardzo mała, towarzyszyć będzie mu jedynie młody (28 lat) alpinista z Madrytu, Carlos Rubio oraz ekipa fimowa w składzie Aitor BarezPablo Magister.

A wyzwanie przed nim będzie naprawdę duże. Najwyższy szczyt Ziemi zimą zdobyli jako pierwsi Polacy. To historyczne wydarzenie miało miejsce 17 lutego 1980 roku. Wtedy to na Mount Everest (8848 m) stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

Od tamtej pory zimą zdobyło szczyt jeszcze czterech wspinaczy. Jednak żadna z tych wypraw nie spełniała kryteriów wyprawy zimowej – rozpoczynały się przed rozpoczęciem zimy kalendarzowej. Dodatkowo większość zdobywców, podobnie jak Wielicki i Cichy, korzystało z tlenu z butli.

Mysza

Mount Everest zimą:

  • 17.02.1980 – Leczek Cichy i Krzysztof Wielicki

Mount Everest zimą (wyprawa wykracza poza zimę kalendarzową):

  • 27.12.1982 – Yasuo Kato (Japonia)
  • 22.12.1987 – Heo Young-Ho (Korea Południowa)
  • 22.12.1993 – Ryushi Hoshino i Yoshio Ogata (Japonia)  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum