8 listopada 2016 10:55

17-latek na słynnej “Hubble” – William Bosi

Hubble, pierwsze 8c+ na świecie – do tej pory niewielu udało się poprowadzić brytyjski klasyk, wytyczony 26 lat temu przez Bena Moona. Kilka tygodni temu sztuki tej dokonał 17-letni William Bosi. Najmłodszy z pogromców, zarazem prawdopodobnie dopiero ósmy.*

William Bosi na "Hubble" (fot. Hot Aches)

William Bosi na “Hubble” (fot. Hot Aches)

Hubble to dla wielu ze światowej czołówki droga zagadka. Nie podołali jej między innymi Dave Graham, Sean McColl, a nawet Adam Ondra. Specyficzna, niepozorna, boulderowa – wytyczył ją w 1990 roku w Raven Tor Ben Moon, rok przed narodzinami sławnej Action Directe 9a na Frankenjurze. Powstało pierwsze 8c+, choć szybko zaczęto mówić o Hubble, że trudnościami może sięgać nawet 9a. Ondra powiedział o niej:pierwsza światowa 8c+, która według mnie spokojnie może uchodzić za 9a. Nie jest to bardzo inspirująca linia, przypomina bardziej boulder z liną z łatwiejszą końcówką, ale jedno trzeba przyznać, że prezentowała rewolucyjne trudności jak na tamte czasy”.

Will Bosi i Tom Randall (fot. Hot Aches / Paul Diffley)

Will Bosi i Tom Randall (fot. Hot Aches / Paul Diffley)

Will Bosi zapisał się w historii Hubble jako jej najmłodszy pogromca. To dla 17-letniego Brytyjczyka (notabene trenuje pod okiem Toma Randalla) ogromne osiągnięcie, zmierzenie się legendarną linią. Ale młody Bosi pokazał, na co go stać już na początku roku, kiedy pokonał  Rainshadow 9a Steve’a McClure’a w Malham Cove. Stał się tym samym najmłodszym Brytyjczykiem z takimi trudnościami na koncie.

*Hubble 8c+ odnotowało do tej pory osiem przejść. Jedynym wspinaczem spoza Wielkiej Brytanii, który przeszedł drogę, jest Alex Megos. Wcześniej linię Bena Moona powtórzyli: Malcolm Smith, John Gaskins, Steve Dunning, Richard Simpson i Steve McClure.

Brunka
źródło: ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum