Polscy wspinacze na 14. Krakowskim Festiwalu Górskim

W ciągu ostatnich tygodni zapraszaliśmy Was na spotkania z wybitnymi gośćmi 14. Krakowskiego Festiwalu Górskiego (o Lynn Hill będziemy jeszcze wspominać), pora na przybliżenie sylwetek Polaków, którzy pojawią się na początku grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym. Będzie sporo zajmujących opowieści, bo przecież w mijającym roku działo się wiele ciekawego i nierzadko przełomowego dla naszego wspinania. No to zaczynamy.

***

Piotr Schab

Piotrek pokonuje drogę "Nuska" 8c w stylu OS (fot. Piotr Bunsch)

Piotrek pokonuje drogę “Nuska” 8c w stylu OS (fot. Piotr Bunsch)

Jeden z naszych czołowych wspinaczy skalnych, już jako 10-latek poprowadził klasyk Doliny Bolechowickiej – Chińskiego maharadżę VI.5, w ciągu kolejnych lat stopniowo podnosił poprzeczkę, wytyczając także własne drogi sięgające stopnia VI.7. Z roku na rok jest coraz skuteczniejszy. Sezon 2016 był dla niego (i dla polskiego wspinania sportowego) wyjątkowy. Podążając śladem najlepszych, wiosną Piotrek poprowadził dwie swoje najtrudniejsze drogi: najpierw Papichulo 9a+ w Olianie (czym wyrównał rekord Mateusza Haładaja, który właśnie tą drogą wprowadził Polaków na poziom 9a+), niedługo później Stal Mielec VI.8/8+, ostatnie wielkie wyzwanie Jaskini Mamutowej.

Do Piotrka należy też niespotykany dotąd onsajt wśród naszych wspinaczy. W tym stylu pokonał jesienią drogę Nuska 8c w grocie Baltzola (Kraj Basków).

***

Kinga Ociepka-Grzegulska

Kinga na "Sprawie honoru" VI.8 (fot. Stefan Madej)

Kinga na “Sprawie honoru” VI.8 (fot. Stefan Madej)

Od lat lideruje kobiecemu wspinaniu w Polsce. Dwukrotnie zdobywała juniorskie mistrzostwo świata w konkurencji prowadzenie. Siedmiokrotna mistrzyni Polski w prowadzeniu, sześciokrotna w boulderingu. Wielokrotnie wygrywała Puchar Polski w prowadzeniu i w boulderingu. W tym roku doczekaliśmy się w wykonaniu Kingi przełomowego przejścia w skałach. We wrześniu pokonała Sprawę honoruVI.8 w Jaskini Mamutowej. Żadna Polka nie zawiesiła dotąd poprzeczki tak wysoko. Co więcej, przejście to plasuje Kingę w czołówce światowej, podobne trudności pokonuje bowiem jeszcze stosunkowo niewiele kobiet.

Po drodze do Sprawy honoru Kinga przeszła w Mamutowej także kilka innych ekstremów: Mechanikę pręta cienkiego VI.6+/7, Fumar perjudica VI.7 i Szaleństwo ludzi zdrowych VI.7+.

***

Karolina Ośka i Łukasz Dębowski

Karolina i Łukasz na szczycie Naranjo de Bulnes

Karolina i Łukasz na szczycie Naranjo de Bulnes

Ona – jedna z najciekawszych postaci naszego wspinania, obok czysto sportowych dróg stawia sobie coraz ambitniejsze wyzwania górskie. On – wspinacz skalny, ma na koncie drogi do VI.7 RP i 8a OS, prowadzi sekcję Wspinaczkową KW Katowice. W tym roku wspólnie poprowadzili słynny, rzadko powtarzany Filar Kantabryjski (Pilar del Cantábrico, 8a+, 500 m) na Naranjo de Bulnes.

Również w tym sezonie Karolina, tym razem w zespole z Małgorzatą Grabską, zrobiła czwarte klasyczne powtórzenie historycznego Filara Kazalnicy IX+ na Kazalnicy Mięguszowieckiej. Na topie dziewczyny zameldowały się jako pierwszy zespół kobiecy. Kilka dni później poprowadziły klasyk Mnicha, Wariant R VIII+/IX-. Na Kazalnicę Karolina wróciła z Adamem Karpierzem, by zmierzyć się, z sukcesem, z Wędrówką dusz IX+.

***

Łukasz Dudek i Jacek Matuszek

Jacekk Matusze i Łukasz Dudek (fot. Alpine Wall Tour)

Jacek Matuszek i Łukasz Dudek (fot. Alpine Wall Tour)

Łukasz jest pierwszym Polakiem, który wspiął się na drogę o trudnościach 9a (Martin Krpan, 2009) i jedynym, który sięgnął poziomu 8C na boulderach (autorska Obsesja, 2015). Jacek doszedł w skałach do poziomu VI.7. Od kilku lat Łukasz z Jackiem tworzą sprawdzony zespół wielowyciągowy realizujący projekt Alpine Wall Tour. W tym roku znów połączyli siły i dokonali pierwszego powtórzenia Drogi Hiszpańskiej (8b+, 500 m) na Cima Grande di Lavaredo. Rok wcześniej w ramach Alpine Wall Tour zrobili drugie przejście drogi Brento Centro (8b, 1000 m) na zachodniej ścianie Monte Brento w Valle del Sarca, przeszli także głośną Bellavistę 8b+ Alexa Hubera na Cima Ovest di Lavaredo. Łukaszowi poddał się również Silbergeier (8b+, 200 m) w Rätikonie.

***

Małgorzata Jurewicz i Józef Sosiński

Małgorzata Jurewicz i Józef Soszyński (fot. arch. M. Jurewicz i J. Soszyński)

Małgorzata Jurewicz i Józef Soszyński (fot. arch. M. Jurewicz i J. Soszyński)

Taternicy, alpiniści (oboje reprezentują KW Trójmiasto), od lat wspólnie realizują się w górach. W sierpniu tego roku pokonali legendarną, 1000-metrową Manituę (6c, A3+, 70°) na północnej ścianie Grandes Jorasses. W maju prawdopodobnie jako pierwsi powtórzyli drogę El Pinche Borrego (VI, 5.10d, A3+) na południowej ścianie Mongejury.

Mają na koncie wiele znaczących przejść, zarówno letnich (Norwegia), jak i zimowych (Tatry, Alpy). W 2015 roku przeszli drogą klasyczną północną ścianę Eigeru, a Małgorzata dokonała tego jako pierwsza Polka. Wielokrotnie też wracali na Grandes Jorasses, m.in. po drogi La Belle Helene i Colton-MacIntyre.

***

Andrzej Bargiel

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kim)

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kim)

Alpinista, skialpinista, trzykrotny Mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim, od tego roku rekordzista wśród zdobywców Śnieżnej Pantery (5 najwyższych szczytów byłego ZSRR). 16 lipca wszedł na Pik Lenina. 25 lipca zdobył leżący w Tadżykistanie Pik Korżeniewskiej. 2 sierpnia wszedł na najwyższy w projekcie Pik Komunizma (7495 m). 10 sierpnia dołożył czwarty szczyt, Chan Tengri. Projekt zakończył wejściem na Pik Pobiedy, znajdującym się na granicy Kirgistanu i Chin.

Osobny rozdział w dorobku Andrzeja zajmują  Himalaje. W 2013 roku wejściem i zjazdem na nartach z centralnego wierzchołka Shisha Pangma (8013 m) rozpoczął realizację pięcioletniego projektu „Hic sunt leones”. W 2014 roku zrealizował w jego ramach kolejny cel – nie tylko zdobył Manaslu (8156 m) w ekspresowym czasie 14h i 5 min, ale też rekordowo szybko pokonał trasę baza – szczyt – baza (zmieścił się w czasie 21h i 14 min). W 2015 roku stanął na wierzchołku Broad Peak (8051 m) i dokonał trzygodzinnego, pierwszego w historii zjazdu z tego szczytu.

Brunka

***

14. Krakowski Festiwal Górski już za niespełna miesiąc (2-4 grudnia). Dokładny program KFG znajdziecie na stronie: www.kfg.pl.

Organizatorami festiwalu są: wspinanie.pl, TKN Wagabunda, Uniwersytet Ekonomiczny i Magazyn Góry.

kfg-2016-reklama-new

 

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum