30 listopada 2016 07:24

Corona XI-, szczegóły najtrudniejszej drogi Tatr

2 września 2016 roku Jozef Krištoffy poprowadził nową drogę na Jastrzębiej Turni. Wycena Koróny (Corona) XI- sprawia, że jest to najtrudniejsza droga Tatr! O przejściu informowaliśmy, teraz przyszedł czas na szczegóły drogi przekazane przez samego autora.

***

Jozef Krištoffy na najtrudniejszym wyciągu Corony XI-

Jozef Krištoffy na najtrudniejszym wyciągu Corony XI-

Po powrocie z zakończonej sukcesem ekspedycji do Cochamo (Patagonia, Chile), gdzie Jozef z ekipą wytyczyli El Condor Pasa (X, 700 m), Jozef zdecydował, że powróci na Jastrzębią Turni w Wysokich Tatrach.

Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim a nad nim Jastrzębia Turnia

Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim a nad nim Jastrzębia Turnia

W dniach 17-18 czerwca 2016 Jozef Kristoffy wraz Miso Bado jako pierwsi przeszli kluczowy, długi i wywieszony 40-metrowy wyciąg na południowej ścianie Jastrzębiej Turni. Trudności VIII, A3+.

Corona XI-, Jastrzębia Turnia

Corona XI-, Jastrzębia Turnia

Pierwszy wyciągu jest częściowo wspólny z Płytami Pochylego i Jet Stream. Jet Stream ucieka w lew po kilku metrach. Po drugim spicie Płyty Pochylego idą w prawo, a Corona w lewo na własnej asekuracji przez przewieszenie i zacięcie. Ten wyciąg został wytyczony OS i wyceniony na VIII.

Następnie jest kluczowy wyciąg, który ma 38 metrów i 4 metry wywieszenia, został przebyty po dwóch chłodnych i wietrznych dniach w ścianie. Jozef podczas wytyczania używał specjalnych haków, najmniejszych friendów i kości, skyhooków, a nawet kilku copperheadów.

Corona

W lecie Jozef był na Jastrzębiej Turni kilka razy, patentując drogę i usuwając przeloty z hakówki. Na całej długości kluczowego wyciągu znajdują się 4 spity oraz można osadzić kilka kości i mechaników. Droga znajduje się w górach, dlatego Słowak zdecydował się na taki sposób ubezpieczenia:

Powtarzający będą musieli mieć umiejętność zakładania własnej asekuracji i być mocni fizycznie i psychicznie. Muszą mieć zdolność wykonywania trudnych ruchów na własnej protekcji.

Jozef poprowadził Coronę 2 września 2016 w stylu PP. Drogę wycenił na XI-, co oznacza, że jest najtrudniejsza w Tatrach.
Corona 11-, Jastrzębia Turnia

Pierwsze przejście: 17-18.06.2016, Jozo Kristoffy, Miso Bado, 8, A3+
PP: 2.09.2016, Jozo Kristoffy, XI- (VIII, XI-, V), RS4, E3+ Jaspera, obligatory X-

Jozo jest wspierany przez: Beal, Yak & Rysy, Climbing Technology, LaSportiva, Bosch.

Źródło: www.kristoffy.sk
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum