29 listopada 2016 10:57

Bogumił Słama, Paweł Faron i Wojtek Kozakiewicz na 14. KFG

Chcielibyśmy Was zaprosić na trzy szczególne spotkania. Krakowski Festiwal Górski przyciąga nie tylko wspinaczy, ale ludzi wielu pasji, sportowców różnej maści, także fotografów i filmowców. Będzie więc nie tylko o wspinaniu, ale wciąż pozostajemy w świecie gór.

***

Wojtek Kozakiewicz

Krakowski festiwal odwiedzi w tym roku Wojtek Kozakiewicz, z którym spotkamy się w sobotę 3 grudnia o godzinie 15.40 (sala nr 9). Wojtek zaprezentuje się zresztą na KFG wielokrotnie, bowiem kilka jego dokumentów, w tym między innymi Alpine Wall Tour, First Ley czy Papichulo, powalczy o główne nagrody w konkursach filmowych.

Wojtek Kozakiewicz

Wojtek Kozakiewicz

Wojtek jest wspinaczem, ale także, a może przede wszystkim filmowcem i fotografem specjalizującym się w tematyce outdoorowej. Często staje po drugiej stronie kamery lub z aparatem w ręku w momentach ważnych dla naszego wspinania.

Piotr Schab na "Stali Mielec" (fot. Wojtek Kozakiewicz / wojtekozakiewicz.com)

Piotr Schab na “Stali Mielec” (fot. Wojtek Kozakiewicz / wojtekozakiewicz.com)

Współpracuje z czołowymi polskimi zawodnikami, a także sportowcami uprawiającymi highlining. Zapraszamy na Jego prelekcję zatytułowaną „Po drugiej stronie”.

Paweł Faron

Także w sobotę na KFG pojawi się Paweł Faron, należący do ścisłej światowej czołówki paralotniarzy, wielokrotny zdobywca pucharu przelotowego oraz paralotniowy mistrz Polski. W 2015 roku jako pierwszy Polak stanął na mecie prestiżowych zawodów Red Bull X-Alps, w których bierze udział 30 najlepszych pilotów na świecie. Startował w nich trzykrotnie.

Pawel Faron podczas Red Bull X-Alps w 2015 (fot. arch. Red Bull X-Alps)

Pawel Faron podczas Red Bull X-Alps w 2015 (fot. arch. Red Bull X-Alps)

O Red Bull X-Alps:

Aby dotrzeć do mety 1000-kilometrowej trasy wiodącej z Salzburga do Monte Carlo trzeba pokonać nie tylko wiele alpejskich szczytów, grani i dolin, ale również wznieść się na wyżyny fizycznej i psychicznej wytrzymałości. Podczas wyścigu nie tylko trzeba radzić sobie z paralotnią. Na śmiałków czeka również wiele kilometrów górskich podejść.

Pawel Faron podczas Red Bull X-Alps 2015, okolice Passo Della Novena, Szwajcaria (fot. arch. Red Bull X-Alps)

Pawel Faron podczas Red Bull X-Alps 2015, okolice Passo Della Novena, Szwajcaria (fot. arch. Red Bull X-Alps)

Właśnie o tych niezwykłych zawodach Paweł opowie w sobotni wieczór podczas prelekcji „Moja przygoda z Red Bull X-Alps”. Początek o godzinie 19.00 w sali nr 9.

Bogumił „Bobas” Słama

I wreszcie trzeci wyjątkowy gość – Bogumił „Bobas” Słama. Postać nietuzinkowa, gawędziarz, mówią o nim „mistrz ciętej riposty”. Wieloletni kierownik „Betlejemki”, przewodnik wysokogórski, instruktor alpinizmu, wspinał się w Tatrach, Alpach, Dolomitach, Himalajach, Karakorum.

Bogumił Słama

Bogumił Słama

O swojej prelekcji „Zapomniana wyprawa – K2 1982 pisze tak:

To opowieść o polsko-meksykańskiej wyprawie na K2, która odbyła się w 1982 roku, a którą kierował Janusz Kurczab. Mieliśmy wejść na szczyt nową drogą wiodącą na prawo od Filara Północnego. I choć nie udało się osiągnąć wierzchołka, wyprawa z wielu powodów obfitowała w zdarzenia tragiczne, dramatyczne i komiczne. Opowiadam o niej tak, jak pamiętam to wszystko po latach. Obok nas, na drodze klasycznej działała równolegle wyprawa kobieca pod wodzą Wandy Rutkiewicz. Tej wyprawie też poświęcam kilka zdań.

Wyprawa na K2, 1982 (fot. arch. Bogumił Słama)

Wyprawa na K2, 1982 (fot. arch. Bogumił Słama)

Na spotkanie z Bogumiłem Słamą zapraszamy w niedzielę na główną salę festiwalową o godz. 12.00.

***

14. Krakowski Festiwal Górski już za kilka dni. Przybywajcie na Uniwersytet Ekonomiczny w dniach 2-4 grudnia. Wszystko o festiwalu znajdziecie na stronie: www.kfg.pl.  Zaglądajcie także na profil FB KFG, gdzie publikujemy aktualności i konkursy!

Brunka

kfg-2016-reklama-new
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum