19 listopada 2016 10:14

Alpinizm według Denisa Urubko. Relacja ze Spotkań z Górami

Wyjątkowy gość sprawił, że aula Politechniki Wrocławskiej wypełniła się do ostatniego miejsca. Na drugich w tym sezonie Spotkaniach z Górami gościł Denis Urubko. Ciekawy pokaz zakończyła długa rozmowa z publicznością.

Spotkania z Górami - Denis Urubko (fot. arch. Skalnik)

Spotkania z Górami – Denis Urubko (fot. arch. Skalnik)

Sprawdziły się przypuszczenia organizatorów, którzy na kolejne Spotkania z Górami wybrali bardziej pojemną aulę Politechniki Wrocławskiej. Denis Urubko, którego tym razem zaproszono do Wrocławia, przyciągnął swoją osobą wielu pasjonatów wspinaczki i himalaizmu. Słynny alpinista podzielił się przemyśleniami na temat emocji, które towarzyszą himalaizmowi.

Prelekcja zatytułowana „Emocje himalaizmu” miała dwie części. W pierwszej Urubko wyświetlił kilka unikalnych filmów, komentując je celnymi słowami. Nie zabrakło opowieści o szczęściu himalajskich sukcesów i euforii towarzyszącej wejściu na szczyt. Urubko – w swoim stylu – starał się nakreślić własną wizję alpinizmu. Określił działanie w górach jako zajęcie bardzo egoistyczne, ale dające możliwość odczuwania najmocniejszych emocji, które prowadzą do odczuwania pełni życia. Himalaista powiedział nawet, że dla człowieka „bez religii” (jak sam określił siebie) himalaizm stał się religią prowadzącą do zrozumienia istotnych spraw. Urubko mówił o problemach tak istotnych jak partnerstwo, zaufanie, odpowiedzialność za własne działania, w których ceną za błąd może być życie własne lub partnera. Dał również wyraz temu, że w całym tym egoizmie himalaizmu, liczy się także silne pragnienie powrotu z wyprawy do miejsc, w których czekają bliscy.

Spotkania z Górami - Denis Urubko (fot. arch. Skalnik)

Spotkania z Górami – Denis Urubko (fot. arch. Skalnik)

Warto wspomnieć o krótkim, ciekawym i jednocześnie zabawnym filmie, w którym Urubko pokazał, jak trenuje przed wyjazdem w góry. Każdą ekspedycję poprzedzić muszą godziny wysiłku, litry potu, dobór sprzętu i ludzi. Nieodzownym elementem sukcesu jest również szczęście – do pogody i osób, które wierzą w powodzenie ambitnych projektów. Urubko wypomniał o wsparciu, za które jest wdzięczny markom Camp i Acerbis. W tej części spotkania zachęcał publiczność do systematycznego trenowania, które jest nie tylko elementem powodzenia górskiej akcji, ale też podstawą bezpieczeństwa w każdych górach świata.

Wrocławskie spotkanie miłośników gór zakończyła rozmowa z serią różnorodnych pytań od zgromadzonych w auli osób. Pytano m.in. o K2 zimą, przyszłe plany wspinaczkowe i kwestie niezwiązane ze wspinaniem. Jednym z pytań sprawdzono nawet, jak po polsku mówi już rosyjski alpinista z polskim paszportem. Odpowiedź zrozumiana została przez całą salę, więc egzamin z polskiego można chyba Denisowi Urubko zaliczyć.

Spotkania z Górami - Denis Urubko (fot. arch. Skalnik)

Spotkania z Górami – Denis Urubko (fot. arch. Skalnik)

Długie spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek, w tym najnowszej książki „Czekan porucznika”, a także pozowanie do wspólnych zdjęć. Nie zabrakło tradycyjnych już upominków od sponsorów. Szczęśliwcy wrócili do domu ze sprzętem, który sponsorował sklep górski Skalnik wraz z markami The North Face, VØLVEN, Silver Rock i VI.6+. Kolejne spotkanie, któremu patronuje wspinanie.pl już w przyszłym miesiącu.

Informacja prasowa Skalnik

Pod patronatem

wspinanie.pl,-logo
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum