17 października 2016 16:18

Śmiertelny wypadek na sztucznej ścianie w Tarnowskich Górach

W czwartek, 13 października, na ściance wspinaczkowej w CW Klif w Tarnowskich Górach doszło do tragicznego wypadku. W wyniku upadku z 16 metrów śmierć poniósł 34-letni wspinacz.

Ściana wspinaczkowa w hali sportowej w Tarnowskich Górach

Ściana wspinaczkowa w hali sportowej w Tarnowskich Górach

Jak poinformował Dziennik Zachodni, zdarzenie miało miejsce ok. godziny 21. Mężczyzna wspinał się na wędkę. Po dojściu do końca drogi, rozpoczął zjazd, który zakończył się śmiertelnym upadkiem. Z pierwszych ustaleń wynika, że dwójka wspinaczy była doświadczona – wspinali się od ponad 7 lat. Zgodnie ze słowami podkomisarza Rafała Biczysko, rzecznika prasowego policji w Tarnowskich Górach, udało się ustalić, że ze strony asekurującego nie popełniono żadnego błędu.

Zarządzająca obiektem Agencja Inicjatyw Gospodarczych S.A. informuje w komunikacie przesłanym do wspinanie.pl, że:

Ofiara wspinała się na wędkę, stosując własny sprzęt wspinaczkowy. Kontrola przeprowadzona przez Zarządzającego obiektem nie wykazała nieprawidłowości na drodze wspinaczkowej. Czynności wyjaśniające okoliczności zdarzenia bada Prokuratura Rejonowa w Tarnowskich Górach.

Jeśli potwierdzony zostanie brak nieprawidłowości zarówno po stronie asekuranta, jak i obiektu (górny punkt asekuracyjny stanowiska do wędki), to najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadku może okazać się brak odpowiedniego węzła na linie (o takiej hipotezie wspomina rzecznik prasowy policji).

Hala sportowa w Tarnowskich Górach rozpoczęła działalność 15 lutego 2015. W obiekcie działa nowoczesna ściana wspinaczkowa – Centrum Wspinaczkowe Klif – o wysokości 16 metrów (o powierzchni ponad 400 m²) wraz z boulderownią (wysokości do 3,7 m i powierzchni ok. 100 m²).

***

Ten tragiczny wypadek przypomina nam w okrutny sposób, że wspinaczka jest sportem, w którym jakakolwiek rutyna i nieuwaga mogą mieć tak dramatyczne konsekwencje. Pamiętajmy o sprawdzaniu węzłów, przyrządów asekuracyjnych zarówno swoich, jaki i partnerów – “Sprawdź, abyś nie stracił partnera”.

Redakcja wspinanie.pl składa na ręce rodziny i przyjaciół wspinacza najszczersze kondolencje.

Piotr Turkot
Źródło: info własne, Dziennik Zachodni
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Śmiertelny wypadek na sztucznej ścianie w Tarnowskich Górach [106]
    tragedia:( współczuję bliskim ps. jeśli przyczyną był zły węzeł to…

    17-10-2016
    ashyshka