3 października 2016 12:28

Mistrzostwa Polski w Toruniu – triumfują Agata Wiśniewska i Andrzej Mecherzyński-Wiktor

W miniony weekend w Toruniu rozegrano Mistrzostwa Polski w prowadzeniu oraz finał Pucharu Polski w czasówkach – WUTEH CUP 2016. Zawody zaliczane były również do tegorocznej puli Pucharu Polski. Wśród seniorów najlepsze miejsca zdobyli – Agata Wiśniewska i Andrzej Mecherzyński-Wiktor.

W rozgrywanych w Hali Sportowo-Widowiskowej Arena Toruń zawodach w prowadzeniu wzięło udział w sumie 54 zawodników i zawodniczek. Gdy weźmiemy pod uwagę, że chodzi o wszystkie kategorie seniorskie i juniorskie, to widać, że zainteresowanie zawodami „z liną” jest na umiarkowanym poziomie. Najbardziej dało się to odczuć w obsadzie męskiej konkurencji.

wuteh-cup-torun-plakat

Mistrzem Polski wśród panów został nasz eksportowy boulderowiec Andrzej Mecherzyński-Wiktor (CW Reni-Sport Kraków, Bloco Warszawa, wspinanie.pl). Nie pierwszy to raz, kiedy Mechanior udowadnia, że świetnie radzi sobie również na zawodach w prowadzeniu. Drugie miejsce przypadło Maciejowi Dobrzańskiemu (KS Korona Kraków), trzecie z kolei zajął Igor Fojcik (CW Cechownia Rybnik).

Podium Mistrzostwa Polski w prowadzeniu: 1. Andrzej Mecherzyński-Wiktor 2. Maciej Dobrzański 3. Igor Fojcik (fot. KW Toruń)

Podium Mistrzostwa Polski w prowadzeniu: 1. Andrzej Mecherzyński-Wiktor, 2. Maciej Dobrzański, 3. Igor Fojcik (fot. KW Toruń)

Wśród pań na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski stanęła Agata Wiśniewska (KW Toruń), która pokonała Katarzynę Ekwińską (KW Toruń) i Karinę Mirosław (Pol-Inowex Skarpa Lublin). O dużym pechu może mówić, znajdująca się w świetnej skałkowej formie, Kinga Ociepka-Grzegulska (KS Korona Kraków), która spadła na jednej ze startowych struktur.

Podium Mistrzostwa Polski w prowadzeniu: 1. Agata Wiśniewska 2. Katarzyna Ekwińska 3. Karina Mirosław (fot. KW Toruń)

Podium Mistrzostwa Polski w prowadzeniu: 1. Agata Wiśniewska, 2. Katarzyna Ekwińska, 3. Karina Mirosław (fot. KW Toruń)

Panie rywalizowały również w formule Open, w której 2. miejsce zajęła Daria Brylova (KS Korona Kraków). Jej wynik nie wliczał się do końcowej klasyfikacji Mistrzostw.

Warto zwrócić uwagę na wyniki juniorskich zmagań. I tak wśród kategorii młodzieżowców zwyciężyli – Igor Fojcik i Agata Żyśko (Lublin); w kategorii juniorów – Wojciech Pełka (KS Korona Kraków) i Ida Kupś (KS Korona Kraków); w kategorii juniorów młodszych – Krzysztof Palczyński i Maja Rudka (KS Korona Kraków).

Arena zmagań Mistrzostw Polski w prowadzaniu i finałów Pucharu Polski w czasówkach, Toruń (fot. KW Toruń)

Wydaje się, że to właśnie wśród juniorów możemy powoli upatrywać naszych olimpijskich szans. Tym większe znaczenie – w kontekście ewentualnego olimpijskiego „trójboju” ma fakt, że Wojciech, Ida i Maja stanęli również na podium juniorskich czasówek (wyniki poniżej).

Zmagania finału Pucharu Polski w czasówkach odbył się przy absencji naszego Mistrza Świata Marcina Dzieńskiego i czołowych zawodniczek – Klaudii Buczek oraz Aleksandry Rudzińskiej.

Na najwyższym podium wśród seniorów stanęli – Monika Prokopiuk i Rafał Hałasa.