13 października 2016 18:22

Łukasz Chrzanowski zginął na Shivling

Podczas wspinaczki na szczyt Shivling w Himalajach Gharwalu w Indiach, mimo podjętej akcji ratunkowej, zginął dzisiaj Łukasz Chrzanowski. Łukasz, po śmierci partnera, Grzegorza Kukurowskiego, od 11 października samotnie schodził ścianą Shivling.

Łukasz Chrzanowski

Łukasz Chrzanowski

Oficjalny komunikat PZA brzmi:

Tuż przed godziną 14 Łukasz Chrzanowski w trakcie zejścia odpadł od ściany i po 200-300 m zsuwania się w lodowo-śnieżnym terenie wpadł do szczeliny. W momencie upadku zespół ratunkowy w składzie Paweł Karczmarczyk i Kacper Tekieli znajdował się ok. 150 m od szczeliny.[*okoliczności wypadku były nieco inne, patrz przypis na dole]

Po dotarciu zespołu ratunkowego do miejsca upadku Łukasz wykazywał jeszcze oznaki życia, jednak wskutek poważnych obrażeń poniesionych w trakcie upadku, mimo podjętych działań reanimacyjnych, Łukasz Chrzanowski zmarł.

Niestety, mimo wielodniowej akcji, ofiarności członków wyprawy, pilotów i ratowników indyjskich przegraliśmy walkę o życie Łukasza.

W imieniu Polskiego Związku Alpinizmu składamy wyrazy współczucia dla Rodzin zmarłych Kolegów Grzegorza Kukurowskiego i Łukasza Chrzanowskiego.

W tej dramatycznej chwili chcielibyśmy ponownie podziękować polskiemu konsulatowi w New Delhi, jak i indyjskim służbom; policji i wojska, za zaangażowanie i pomoc w realizacji akcji ratunkowej.

Janusz Majer – przewodniczący Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej PZA |
Piotr Pustelnik – Prezes PZA

***

Łukasz Chrzanowski (1976), alpinista, członek Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. Absolwent Politechniki Gdańskiej. Zawodowo Dyrektor Operacji. Ma na koncie liczne przejścia w Tatrach i Alpach. Jesienią 2015 roku wspólnie z Grzegorzem Kukurowskim przeszedł słynną drogę Drogę Schmidów na północnej ścianie Matterhornu (4478 m), w marcu 2016 roku Supercouloir Direct (ED-, 800 m, WI5+, M6) na Mont Blanc du Tacul.

[*] Okoliczności wypadku były nieco inne niż w oficjalnym komunikacie PZA: Tuż przed godziną 14 Łukasz Chrzanowski w trakcie zejścia odpadł od ściany. W momencie upadku zespół ratunkowy w składzie Paweł Karczmarczyk i Kacper Tekieli znajdował się ok. 150 m od niego. Po dotarciu zespołu ratunkowego do miejsca upadku Łukasz wykazywał jeszcze oznaki życia, jednak wskutek poważnych obrażeń poniesionych w trakcie upadku, mimo podjętych działań reanimacyjnych, zmarł. [Aktualizacja 11.10.2017]

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum