23 października 2016 05:02

Klaudia Buczek ze złotem w Xiamen! Puchar Świata dla Marcina Dzieńskiego

Wczoraj w w Xiamen w Chinach rozegrano ostatnie zawody Pucharu Świata w konkurencji na czas. Rewelacyjnie wystartowała Klaudia Buczek – nasza reprezentantka wywalczyła złoty medal. W konkurencji męskiej zwyciężył Stanisław Kokoryn, jednak Puchar Świata 2016 powędrował oczywiście do Marcina Dzieńskiego.

Zdecydowanie Klaudia może uznać start w ostatnich zawodach sezonu za udany. Zwycięstwo w Xiamen musi smakować wyjątkowo, to jej pierwszy w karierze złoty medal w zawodach Pucharu Świata. Dodatkowo Klaudia tą wygraną zapewniła sobie 3. miejsce w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata, wyprzedzając o parę punktów Olę Rudzińską.

Klaudia Buczek (fot. A. Kamiński)

Dla Marcina Dzieńskiego to najgorszy start sezonu. Falstarty w pierwszej rundzie finału sprawiły, że Marcin uplasował się na 13. pozycji. Jednak za ten błąd można spokojnie rozgrzeszyć Mistrza Świata z Paryża, Polak końcowe zwycięstwo w Pucharze Świata miał już zapewnione przed zawodami w Xiamen.

6. LEWICKI Michał POL

Zakończenie sezonu to świetna pora do podsumowania występów naszej kadry w tym roku. I jest to ogromna przyjemność, ponieważ ten sezon był naprawdę udany dla naszych reprezentantów. Świadczy o tym choćby ranking zespołowy, w którym Polska uplasowała się na drugim miejscu, tuż za Rosjanami.

Marcin Dzieński Mistrzem Świata w czasówce, Paryż 2016 (fot. Ifsc)

Wspominałem już Mistrzostwie Świata Marcina Dzieńskiego. To pierwszy w historii tytuł Mistrza Świata dla Polaka w jakiejkolwiek dyscyplinie wspinaczkowej! Przypomnijmy, że Mistrzostwo Europy mają na swoim koncie także w czasówkach Edyta Ropek (2010) i Tomasz Oleksy (1998), ale tytuł Mistrza Świata jako pierwszy wywalczył Marcin. Polak dominował w całym sezonie i dobitnie pokazuje to końcowy klasyfikacji Pucharu Świata.

Na każdych zawodach świetnie startowały także nasze reprezentantki. Praktycznie na każdych zawodach mogliśmy się emocjonować ich walką o medale. Kadra dziewczyn jest o wiele szersza niż męska, aż cztery Polki znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu Pucharu Świata. Tak trzymać!