7 października 2016 14:07

Booster S marki Scarpa – jak sprawdza się w skałach i na ścianie?

Sylwia Buczek (Black Diamond, Scarpa, MotionLab, KS Korona) miała okazję przetestować buty wspinaczkowe marki Scarpa – model Booster S. Oto jej wrażenia. 

Booster S marki Scarpa

Booster S marki Scarpa

Praca nóg to jedna z ważniejszych umiejętności wspinaczkowych. Dobór odpowiedniego buta do wspinaczki jest sprawą bardzo indywidualną, warto jednak pamiętać, że jako „pośrednik” w kontakcie człowieka ze skałą znacząco wpływa na to, jak się wspinamy.

Na rynku istnieje wiele interesujących modeli, różniących się mniej lub bardziej. Biorąc to pod uwagę, chciałabym ułatwić Wam decyzję w wyborze odpowiedniego buta, przybliżając Wam, wyjątkowy dla mnie, model Booster S,
wyprodukowany przez markę Scarpa.

Sylwia Buczek testuje Booster S

Sylwia Buczek testuje Booster S

***

Rozmiarówka

Nie przepadam za wspinaniem w za ciasnych butach. Wspinam się w modelu Booster S w rozmiarze 36.5, czyli jedynie o pół numera mniejszym niż mój normalny rozmiar stopy. Pasuje!

Wygoda

Kiedy po raz pierwszy założyłam Booster S, zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Miękki, przyjemny dla skóry mikrozamsz, którym jest wyścielony od wewnątrz, daje bardzo przyjemne uczucie komfortu.

Budowa podeszwy

Warto zwrócić uwagę na konstrukcję podeszwy. W przedniej i tylnej części występują dwa oddzielne płaty gumy. Środkowa część jest wykonana z oddzielnej gumy. Zwiększa to elastyczność buta. Większość z Was pewnie doświadczyła już tego, jak bolesne potrafi być wspinanie w nowych butach. Podobnie jest z czuciem podeszwy. Wiadomo… twardą podeszwę najczęściej trzeba najpierw”rozbić”, aby czuć się pewnie. Jednak w przypadku tego modelu, nie miałam w ogóle takiego wrażenia! But od samego początku doskonale dopasowuje się do stopy.

Booster S - podeszwa

Booster S – podeszwa

Guma

Podeszwa buta jest wykonana z średnio-miękkiej gumy XS Grip 3.5 mm. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, czy buty dobrze „stoją”. Ten typ gumy, w połączeniu z unikatową budową podeszwy, zapewnia od początku kontrolę nad obciążaniem stopni.

System zapinania na podwójne rzepy

Dwie mocne taśmy, zapinane przeciwstawnie, gwarantują doskonałą stabilizację stopy. Im bardziej dopasowany but, tym pewniej wykorzystamy jego walory i będziemy lepiej się wspinać.

Pięta i palce

Pięta jest wąska i miękka. W moim przypadku bardzo dobrze dopasowana – dużo zależy jednak od budowy anatomicznej kości piętowej. Przy podhaczeniu but trzyma perfekcyjnie. Dzięki asymetrycznej konstrukcji palce są lekko ułożone w dół, co ułatwia obciążanie stopni w przewieszeniu. Uważam, Booster S są stworzone do przewieszeń. Choć pas gumy na wierzchniej stronie buta, wyposażony w dodatkowe prążki, sprzyja podhaczaniu palców na różnorodnych formacjach!

Boostery to moje ulubiony buty wspinaczkowe. W tym sezonie praktycznie się z nimi nie rozstaję. Udało mi się w nich przejść kilka wymagających dróg, m.in Egles 8b w Ospie czy Schnulleralarm 10/8b na Frankenjurze.

Dla kogo?

Model ten polecam szczególnie fanatykom przewieszeń, ale doceni go pewnie każdy, kto ceni wygodę. Jego funkcjonalność wykorzysta najlepiej średniozaawansowany i zaawansowany wspinacz. Świetnie się sprawadzają w skałach! Polecam przetestować na swoim projekcie ;).

Sylwia Buczek
Black Diamond, Scarpa, MotionLab, KS Korona

Charakterystyka producenta:
Podeszwa: guma XS Grip 3.5mm
Rozmiarówka: 35-45 (z połówkami)
Waga: 400g /para, rozmiar 40
Materiał: mikrozamsz
Rekomendowane miejsce zastosowania: skały, przewieszenia




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum