13 września 2016 10:05

100-metrowe uroczysko, czyli “Problemy przy kasie” VIII na Zadnim Kościelcu

Dobre warunki w Tatrach wykorzystała ekipa z Kalisza i Częstochowy, otwierając nową linię na Zadnim Kościelcu. Powstała droga Problemy przy kasie (VIII, 100 m).

Zadni Kościelec - po lewej "Odvet", po prawej "Problemy przy kasie"

Zadni Kościelec – po lewej “Odvet”, po prawej “Problemy przy kasie”

Na Zadnim Kościelcu ekipa działała już w ubiegłym roku, wytyczyła wówczas Odvet VII.  Nowość, sąsiadująca z Odvetem, oferuje już większe trudności, kluczowy wyciąg wyceniony został na VIII. Całość ubezpieczona została ringami (plus stanowiska zjazdowe), choć na 2. wyciąg bardziej bojaźliwi taternicy mogą zabrać dodatkowo kości.

Na drogę składają się trzy wyciągi, kolejno:

L1: Big Bulder VIII 50 m, 11 ringów
L2: Laleczka VII-  30 m, 7 ringów
L3: Kant VIII- 20 m, 7 ringów

1. wyciąg "Big Bulder"

1. wyciąg “Big Bulder”

W trudnościach na 3. wyciągu

W trudnościach na 3. wyciągu

Obicie (z własnych środków) to zasługa Artura Gumy Pierzchniaka, sama realizacja projektu należy już do wspinaczy z Kalisza i Częstochowy. Mariusz Harendarz, autor pierwszego przejścia, o przebiegu mówi tak:

Piramidę Zadniego Kościelca Guma wyśledził już dawno. W ubiegłym roku dopiero ją liznęliśmy, tym razem poprowadziliśmy drogę przez jej główne spiętrzenie. Dolna część posiada ciekawy, sprężający odcinek przez przewieszony ogromny “głaz”. Po zachęcająco łatwym wejściu w przewieszenie, wkrótce łapiemy małe chwyty dość niekorzystnie położone, co decyduje o trudności. Po takiej “rozgrzewce” dochodzimy pod stanowisko i drugi wyciąg nazwany przez nas nieprzypadkowo “laleczką”. Po prostu można się tu rozkoszować przestrzenią, pięknem skały i wspinu. Ostatni wyciąg już na oko wygląda na wymagający – trudne, ciągowe, techniczne wspinanie w przewieszającej się płycie. Skała jest pięknie urzeźbiona, czeka nas ciekawe wyjście nad spiętrzenie, końcówka przy kancie. Piękne otoczenie, widoki lepsze niż z Zachodniej Kościelca, polecam.

Wyciąg 2 "Laleczka"

Wyciąg 2 “Laleczka”

I jeszcze rekomendacja Artura:

To bardzo urocza droga, w pięknej granitowej piramidalnej skale, przybierającej złotą barwę o zachodzie. Można ją polecić każdemu zespołowi lubiącemu Mnichowe przepastne i treściwe wspinanie, z tą różnicą, że tu jest naprawdę lito i czeka na nas 100-metrowe uroczysko.

Przebieg drogi "Problemy na plakacie Master Topo

Przebieg drogi “Problemy na plakacie Master Topo

Autorzy zapraszają do powtórzeń i dzielenia się swoimi opiniami.

Brunka
Info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum