14 września 2016 10:46

Piotrek Schab czaruje w rejonie Baltzola – Nuska 8c OS!

W wybornej formie jest w tym roku Piotrek Schab (Wild Country, Five Ten, MotionLab, KS Korona). Po świetnych przejściach RP, tym razem pokazuje, jak przełamuje się barierę OS. Piotrek jako pierwszy z naszych wspinaczy pokonał bez znajomości drogę o wycenie 8c!

Piotrek pokonuje drogę "Nuska" 8c w stylu OS (fot. Piotr Bunsch)

Piotrek pokonuje drogę „Nuska” 8c w stylu OS (fot. Piotr Bunsch)

Piotrek poprowadził w stylu OS drogę Nuska 8c* w grocie Baltzola. Do drogi podszedł skoncentrowany, ale bez wielkich oczekiwań. O przejściu mówi tak:

Około 55 metrów wspinaczkowego maratonu. Pierwsze 30 m to wspinanie praktycznie w dachu po tufach i stalaktytach. Druga część jest natomiast znacznie łatwiejsza i prowadzi do końcowej sekwencji po krawądkach pod samym zjazdem. Partię w dachu wieńczy co prawda wygodny no hand rest, ale długość drogi jednak robi swoje. Ostatnie przechwyty pokonywałem na odlotach.

Na drodze "Nuska" (fot. Piotr Bunsch)

Na drodze „Nuska” (fot. Piotr Bunsch)

Do tej pory najtrudniejsze przejścia OS wśród Polaków to drogi sięgające stopnia 8b+, notabene między innymi właśnie do Piotrka należy kilka z takich linii. W 2014 przeszedł onsajtem Super Vixens w Margalefie (po tym przejściu mówił: „Jestem w stanie wyobrazić sobie przejście 8c onsajtem, ale już wszystko trudniejsze raczej nie”, patrz rozmowa), rok później padły Gorilas en la niebla w Olianie i Ixeia w Rodellarze.

A wracając do szczęśliwego dla Piotrka rejonu Baltzola. To właśnie tu w 2004 roku Yuji Hirayama wprowadził wspinanie OS na wyższy poziom, przechodząc w tym stylu drogę White Zombie 8c. Przełomowe osiągnięcie, choć o czystości tego przejścia można dyskutować (kontrowersje budziły znaczone chwyty, zbyt wnikliwe obserwacje drogi przez lornetkę etc.). Niektórzy za prawdziwie czysty onsajt uznali dopiero przejście przez Tomáša Mrázka drogi Pata Negra 8c w Rodellarze (2005). Notabene później Hirayama także pokonał tę linię bez znajomości.

W 2014 roku znów w grocie Baltzola doszło do znakomitego przejścia OS. Tym razem na wyżyny mistrzostwa wzniósł się Adam Ondra, pokonując onsajtem Il Domani 9a. „Najbardziej niesamowite przejście, jakie kiedykolwiek widziałem” – mówił obecny wówczas na miejscu Patxi Usobiaga.

***

*Nuska osajtem poddała się wcześniej prawdopodobnie tylko Patxiemu Usobiadze (2008), w stylu FL pokonał ją Ramonet (2009).

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    OS!!! [3]
    Ciagle wracam myslami do tego przejscia. Gratulacje za wyczyn!!! To…

    21-09-2016
    reganclimbing