Metrophobia – pierwsza droga zachodnią ścianą Apostel Tommelfinger
Silvan Schüpbach, Christian Ledergerber, Fabio Lupo, Jérôme Sullivan i Antoine Moineville wytyczyli na zachodniej ścianie Apostel Tommelfinger (Grenlandia) 1700-metrową drogę Metrophobia (lód 120°, A2+, 7a).
Apostel Tommelfinger (2315 m) leży nad fiordem Lindenows na Cape Farewell w południowej części Grenlandii. Zachodnią ścianą szczytu najprawdopodobniej nie biegła do tej pory żadna droga.
Wspinacze zdecydowali się na dotarcie pod ścianę przy pomocy kajaków, dlatego droga z Aapilatoq pod ścianę zajęła im 7 dni. Właściwą wspinaczkę rozpoczęli 29 lipca a na szczycie stanęli 3 sierpnia.
Pewnym zaskoczeniem dla zespołu był pierwszy lodowy odcinek drogi. Napotkali na nim fragmenty przewieszone, co ze względu na skromny zestaw do wspinaczki lodowej (4 śruby), stanowiło spore wyzwanie.
Powrót kajakami do Aapilatoq obfitował w kolejne morskie przygody, włącznie z wywrotkami.
Mysza
Źródło: planetmountain.com
CIESZ SIĘ WSPINANIEM, CIESZ SIĘ CZYTANIEM
Mamy nadzieję, że ten tekst Ci się spodobał, że Cię zainspirował, zaciekawił, dostarczył Ci informacji. Jeśli tak to zachęcamy Cię do wsparcia serwisu. Dzięki Tobie będziemy mogli działać jeszcze lepiej. Wielkie dzięki! Do zobaczenia na ściance albo w skałach.
REKLAMA


