22 września 2016 09:01

Sprawdziliśmy buty Madeira Trail marki Keen

Madeira Trail, sięgający za kostkę model trekkingowy marki Keen. Miałem okazję sprawdzić Madeirę w terenie, najczęściej zabierałem je na wypady w góry, do lasu etc. 

Madeira Trail marki Keen

Madeira Trail marki Keen

***

Madeira to solidny, sztywny but przeznaczony do górskich wędrówek. Trwałość i twardość to wynik zastosowania skóry naturalnej połączonej ze sztucznym tworzywem. Biorąc pod uwagę wielkość buta i jego masywny kształt, Keeny są dość lekkie. Przy tym jakość wykonania i zastosowane materiały w połączeniu z dobrą amortyzacją (specjalne wentylowane, anatomiczne wkładki dopasowujące się do kształtu stopy) powodują, że są wygodne. Aby jednak w pełni docenić ich wygodę, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Dobrze jest przed długimi wędrówkami delikatnie je „rozchodzić” (to zresztą ogólnie przyjęta zasada przy butach trekkingowych), przy tym wkładać wygodne, grube skarpety. Jeżeli tego nie zrobimy, istnieje ryzyko, że poczujemy tego skutki. W moim przypadku, po kilku dniach użytkowania, jeden z butów zaczął dość poważnie gnieść śródstopie. Było to na tyle uciążliwe, że na kilka dni musiałem odłożyć je do szafy. Kiedy obtarcie zniknęło i ponownie założyłem buty, ucisk nie był już tak uciążliwy i stopniowo ustępował. Pomogły grube skarpety.

Madeira Trail po roku użytkowania

Madeira Trail po roku użytkowania

Śródstopie jest najbardziej narażoną na niewygodę częścią stopy z uwagi na krawędzie języka buta, które mogą gnieść. Trzeba go dopasować indywidualnie w czasie chodzenia. Indywidualny sposób dopasowania sprawił, że pomimo twardości butów mogę chodzić w nich długo bez żadnych niedogodności.

W środku Madeira nie jest przesadnie miękka, jednak właściwości amortyzacyjne zastosowane w podeszwie te braki nadrabiają. Bardzo dobrą amortyzację tworzą wewnętrzna wkładka z pianki EVA wraz z podeszwą o specjalnej konstrukcji. Co istotne, producent nie zaleca wymiany wkładek na inne, ani używania dodatkowych, ze względu na zastosowanie zintegrowanego systemu amortyzacji pięty. Na plus trzeba zapisać także odpowiednią stabilizację stopy – nie wykrzywia się na boki, ciężar równomiernie rozkłada się na całą powierzchnię podeszwy i, co bardzo ważne, cechy te nie zmieniają się w czasie długiego użytkowania (używałem butów przez wiele miesięcy). Przy tym spodnia część podeszwy, wykonana z dwóch rodzajów specjalnie dobranej gumy, gwarantuje dobrą przyczepność na różnych rodzajach podłoża i znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo poślizgu.

W modelu Madeira Trail zastosowano także, podobnie jak w wielu innych modelach Keena, wodoodporną membranę KEEN DRY – język połączony z cholewką sprawia, że możemy suchą stopą przejść przez 10 cm wodę.

I na koniec system sznurowania. But, sznurowany w dolnej części na metalowe oczka, w górnej haczyki z zaciskami, dobrze trzyma stopę. Do jakości sznurowadeł nie można sięprzyczepić. Mimo że przy każdorazowym zaciskaniu na haczykach mamy wrażenie, że sznurowadła niedługo się przetrą, nic takiego się nie dzieje. Są wystarczająco mocne do tego typu patentu.

Wiązanie

Wiązanie

Z drugiej jednak strony, ich sztywność powoduje, że nie da się zacisnąć sznurowanego węzła na tyle mocno, aby się nie rozwiązywał. W efekcie w czasie marszu borykamy się z rozwiązującymi się sznurowadłami, a jak wiadomo, bywa to dość uciążliwe.

Reasumując, polecam Madeira Trail na chłodne i zimowe dni na wypady w teren, także do miejskiego użytkowania. Ale pamiętajmy, że musi minąć trochę czasu, aż nasza stopa przyzwyczai się do buta.

Adam Kopta

Dane producenta:

Waga: 650 g (nr 42)
Podeszewka: skórzana
Guma: podwójna mieszanka poprawiająca przyczepność
Cholewka: skóra
Keen.Dry: wodoodporna i oddychająca membrana
Metatomical Footbed Design: anatomiczne wkładki dopasowujące się do kształtu stopy.
Cena: 679,95 zł

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum