19 września 2016 17:53

Karolina Ośka i Adam Karpierz wspólnie na „Wędrówce dusz” IX+

Karolina Ośka (8a.pl, CT, second you, Head Crash, KS Korona) i Adam Gaduła Karpierz (Head Crash, Heartbeat, Friction.pl, KS Korona) połączyli siły i poprowadzili na Kazalnicy Wędrówkę dusz IX+.

Adam i Karolina (fot. A. Karpierz)

Adam i Karolina (fot. A. Karpierz)

Karolina i Adam podzielili się prowadzeniem poszczególnych wyciągów, z wyjątkiem siódmego, który przeszli oboje – Adam w stylu flash, Karolina w 2. próbie. O kluczowym wyciągu Adam pisze:

(…)Kolejny wyciąg to słynne IX+ przez „Wielki Okap”. Boulder w dachu z wylotem nóg na dołożeniu wygląda całkiem zacnie. Na pierwszy ogień ciśnie Karo, jako że zna ruchy z wcześniejszych wstawek. Cieszy się, że jest bardzo sucho „jak na tą drogę”, ale patrząc na niektóre cieki wody i jak ciągle wyciera ręce w spodnie jakoś ciężko mi w to uwierzyć. Następnie obserwuję, jak walczy, by wpiąć się do przelotu w dachu, po czym jednak bierze blok. Po wpięciu liny spokojnie sięga za okap, przechodzi na nogach, dokłada i kolejna wpinka. Na pytanie gdzie jest crux, odpowiada uśmiechnięta, że to był crux nie licząc wpinki… Znowu nie wierzę, gdy dochodzi do krawędzi okapu do wielkich klam stwierdza, że dalej już jest łatwo (nie wierzę) i że jest stosunkowo sucho (znowu nie wierzę).

Historię całego przejścia, a nie obyło się bez przygód i problemów logistycznych, Gaduła opisuje na swoim blogu.

Przypomnijmy, że do Karoliny i Gosi Grabskiej należy tegoroczne klasyczne przejście (dopiero piąte) Filara Kazalnicy IX+, a do Adama pierwsze powtórzenie Opętania X na Ministrancie.

***

*Wędrówkę dusz wytyczyli w 2003 roku Robert Paluch i Dariusz Sokołowski. Droga ma 18 wyciągów, z czego trzy oryginalnie wycenione zostały na IX+ (patrz: TOPO). Pierwsze powtórzenie z 2005 roku należy do zespołu słowackiego Slavo Mitro i Matej Emby Balaz (Słowacy dość radykalnie obniżyli kluczowe trudności). Drugie powtórzenie z 2012 roku to zasługa Piotra Xięskiego i Roberta Lamy Pallusa, którzy ocenili trudności szóstego wyciągu na IX-. Przy pozostałych dwóch trudnych odcinkach pozostawili wyceny zaproponowane przez autorów.

Brunka
źródło: FB Karoliny Ośki, karpierz.climb.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum