5 września 2016 22:27

Koróna – powstała najtrudniejsza tatrzańska droga!

2 września Jozef Krištoffy poprowadził nową drogę na Jastrzębiej Turni. Wycena Koróny XI- sprawia, że jest to najtrudniejsza droga Tatr!

Koróna XI-, Jastrzębia Turnia

Koróna XI-, Jastrzębia Turnia

Koróna biegnie na wschodniej ścianie Jastrzębiej Turni, obok Jet Stream X-/X.  Jozef wypatrzył linię, gdy w 2012 roku dokonywał pierwszego powtórzenia klasycznego Jet Stream.

Jozef po przejściu Koróny napisał:

Po udanym styczniowym wyjeździe do Patagonii [*] postanowiłem skupić się na celu, który miałem w głowie od lat. Cztery lata temu, gdy poprowadziłem Jet Stream X-/X, przyjrzałem się pobliskiej linii na wschodniej ścianie Jastrzębiej Turni. W tym roku poczułem, że nadszedł czas na coś wielkiego, coś nowego, na coś co będzie wymagać wysiłku i czasu. Ale nic co wartościowe nie przychodzi za darmo…

O szczegółach dowiemy się wkrótce, ale na pewno Koróna to wyjątkowa linia. Wygląda na to, że do jej przejścia wymagane jest nie tylko właściwe przygotowanie fizyczne, ale i psycha. Droga ma charakter tradowy i otrzymała wycenę E3+ w skali Jaspera.

Jozef Krištoffy i Michal Baďo w ścianie Jastrzębiej Turni

Jozef Krištoffy i Michal Baďo w ścianie Jastrzębiej Turni

Koróna to pierwsza droga o wycenie XI- w Tatrach. Techniczne trudności w okolicach X pokonano do tej pory na Ministrancie (Opętanie X), Mnichu (Misterium nieprawości X- oraz trudniejszej kombinacji Misterium nieprawości extension X-), na Kościelcu (Proszę się wspinać) oraz na Jastrzębiej Turni (Jet Stream X-/X).

Mysza

*W styczniu 2016 roku Jozef Krištoffy, Martin Krasňanský i Vlado Linek wytyczyli nową, trudną drogę na Cerro Trinidad (Chile). Powstało El Condor Pasa o trudnościach dochodzących do 8b.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum