19 września 2016 10:11

Ines Papert pokonuje alpejską „Scaramouche” 8a braci Huberów

Niemka Ines Papert poprowadziła Scaramouche 8a, słynną alpejską linię otwartą przez braci Huberów na zachodniej ścianie Hoher Göll (Berchtesgaden) w 1989 roku.

Ines Papert na "Scaramouche" 8a, Hoher Göll (fot. Frank Kretschmann)

Ines Papert na „Scaramouche” 8a, Hoher Göll (fot. Frank Kretschmann)

Scaramouche to jeden ze znaków firmowych Thomasa i Alexa Huberów. Droga uchodzi za ogromne wyzwanie techniczne, które w przeciągu kilkudziesięciu lat poddało niewielu wspinaczom (prawdopodobnie tylko sześć przejść). Sama Papert mówi: „Rzadko kiedy wspinałam się po drodze, która byłaby tak wymagająca pod względem technicznym”. Osiem wyciągów Scaramouche (8a/+, 7c, 7b+, 6b+, 7c+, 7b+, 7a, 7b+) oferuje delikatne płytowe wspinanie, odcinki boulderowe, atletyczne sekwencje, małe krawądki, dziurki… i jeszcze to, co bracia Huberowie lubią najbardziej, a co dla wielu bywa nierzadko barierą nie do przejścia – czyli bardzo oszczędna asekuracja, a co za ty idzie ryzyko niebezpiecznych lotów.

"Scaramouche", techniczny majstersztyk Ines Papert (fot. Frank Kretschmann)

„Scaramouche”, techniczny majstersztyk Ines Papert (fot. Frank Kretschmann)

Ines pokonała Scaramouche 4 września prowadząc wszystkie wyciągi, poza jednym (na odcinek nr 3 potrzebowała dwóch podejść), w pierwszej próbie dnia. Ale finalne przejście poprzedziło kilkanaście dni (na przestrzeni ostatnich lat) zaznajamiania się z drogą, czemu towarzyszyła emocjonalna huśtawka – momenty zwątpienia, nerwów, przeklinania i śmiechu:

Ogromny szacunek dla Thomasa i Alexandra za pierwsze przejście tej ściany, w tamtym czasie, w takim stylu(…).

Linia drogi "Scaramouche" (fot. Frank Kretschmann)

Linia drogi „Scaramouche”
(fot. Frank Kretschmann)

Brunka
źródło: ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum