Jesteśmy na Igrzyskach! Wspinanie włączone do programu Tokio 2020

Historyczny moment dla wspinania sportowego. 3 sierpnia Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o włączeniu wspinaczki sportowej do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku!

Sala obrad 129. Sesji Plenarnej MKOl

Sala obrad 129. Sesji Plenarnej MKOl

Tę ważną dla wspinania sportowego decyzję w głosowaniu uchwalili delegaci 129. Sesji Plenarnej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Sesja miała miejsce w Rio, na dwa dni przed rozpoczęciem tegorocznych Igrzysk. Delegaci głosowali nad pięcioma zaproponowanymi dyscyplinami (wspinanie, baseball wspólnie z softballem, jazda na deskorolce, surfing i karate) w pakiecie.

Sporty rekomendowane przez Komitet Organizacyjny Tokyo 2020

Sporty rekomendowane w pakiecie przez Komitet Organizacyjny Tokyo 2020

Spełniło się marzenie wielu zawodników i działaczy. Wspinanie sportowe wkracza w nowy, emocjonujący etap. Będzie to prawdziwa rewolucja w naszej dyscyplinie, nie tylko za sprawą większych pieniędzy, jakie mogą pojawić się w samym sporcie. Rewolucja będzie musiała nastąpić także ze względu na to w jakiej formule będą rozgrywane zawody na Igrzyskach w Tokyo…

Propozycja formatu łączonego, nad którą będą głosować delegaci na 129. Sesji Plenarnej MKOl

Propozycja formatu łączonego, którą przegłosowali delegaci na 129. Sesji Plenarnej MKOl

Delegaci MKOl głosowali nad włączeniem wspinania w tzw. formacie łączonym. Oznacza to, że na Igrzyskach powinno pojawić się 20 zawodniczek i 20 zawodników najlepszych w boulderingu, czasówkach i prowadzeniu…

Yoshiro Mori, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Tokyo 2020, rekomenduje włączenie nowych sportów

Yoshiro Mori, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Tokyo 2020, rekomenduje włączenie nowych sportów

Te trzy konkurencje rozwijają się w osobno. Wspinacze najczęściej specjalizują się w jednej z nich. Widać to zwłaszcza w czasówkach, które są obecnie tak odległe od boulderingu i prowadzenia jak bieg na 60 metrów od biegu na 3 km z przeszkodami.

Pomysł kontestował już kilka miesięcy temu Adam Ondra, mówiąc:

Format łączony to wielka tragedia dla naszego sportu. Uważam, że Igrzyska to dla wspinania wspaniała sprawa, ale szczerze, gorszego rozwiązania jak format łączony nie ma. To takie smutne oglądać wspinacza specjalizującego się w prowadzeniu na czasówce i czasówkowicza z liną.

Wydaje się jednak, że maszyna ruszyła. Do podziału jest jedynie 6 medali (3 dla kobiet i 3 dla mężczyzn). Jeżeli tak zostanie a żadna z konkurencji nie zrezygnuje z udziału w Igrzyskach, to kolejne lata na panelu będą stały pod znakiem wspinaczy uniwersalnych, dobrze startujących we wspinaczkowym triatlonie.

Moment historycznego głosowania nad włączeniem wspinania, baseballu wspólnie z softballem, jazdy na deskorolce, surfingu i karate do programu Igrzysk w Tokio

Moment historycznego głosowania nad włączeniem wspinania, baseballu wspólnie z softballem, jazdy na deskorolce, surfingu i karate do programu Igrzysk w Tokio

Warto dodać, że wspinanie oraz pozostałe cztery sporty zostały włączone tylko do Igrzysk w Tokio. Organizatorzy kolejnych Igrzysk będą mogli wybrać inne sporty do swojego programu.

Mysza

Droga wspinania sportowego do Igrzysk Olimpijskich

W 2006 roku UIAA (należy do niej również Polski Związek Alpinizmu) podjęła decyzję o wypisaniu wspinaczki sportowej z grupy dyscyplin wspieranych i zarządzanych przez UIAA i powołaniu niezależnej federacji zajmującej się zawodami wspinaczkowymi. W konsekwencji, 27 stycznia 2007 roku we Frankfurcie powołano IFSC – International Federation of Sport Climbing.

Nowa organizacja rozpoczęła ustalanie zasad, które miały sprawić, by wspinanie mogło dołączyć do rodziny sportów olimpijskich m.in.: regulaminy zawodów, kontrole antydopingowe, zasady bezpieczeństwa, wymogi dla organizatorów itd. IFSC równolegle wspierało 3 dyscypliny: prowadzenie, bouldering i czasówki. W 2010 roku MKOl oficjalnie uznał wspinanie za dyscyplinę sportową.

Podjęta w 2013 roku pierwsza próba włączenia wspinania w program Igrzysk w Tokio nie powiodła się, jednak w 2015 roku pojawiła się druga szansa. MKOl stworzył dodatkowe miejsca medalowe.

Na początku o udział w Igrzyskach walczyło 26 dyscyplin. Po kolejnych etapach procesu zostało 5 dyscyplin w tym własnie wspinanie sportowe.

Szanse na końcowy sukces wzrosły, gdy na początku czerwca br. Komitet Wykonawczy MKOl zarekomendował włączenie wszystkich 5 nowych dyscyplin do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Taka decyzja oraz silne wsparcie Komitetu Organizacyjnego Igrzysk w Tokio była mocnym wskazaniem dla delegatów MKOl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    kto wymyślił taką formułę [24]
    Ale jak znam życie to nie był to prawdziwy wspinacz.…

    3-08-2016
    andrzej