3 sierpnia 2016 10:12

Tim Emmett i Read Macadam pokonują The Path 5.14R

21 lipca Brytyjczyk Tim Emmett i Kanadyjczyk Read Macadam powtórzyli The Path 5.14R (ok. 8b+), piękną i bardzo wymagającą tradową drogę Sonniego Trottera w Lake Louise (Alberta, Kanada).

Droga padła 22 lipca. Tim Emmett (85 dzień bez alkoholu! -Brytyjczyk przestał pić w czasie przygotowań) i Read Macadam (świętujący tego dnia swoje urodziny)

Droga padła 21 lipca. Tim Emmett (85 dzień bez alkoholu! – Brytyjczyk zrobił sobie przerwę od picia dla podtrzymania motywacji :) i Read Macadam (świętujący tego dnia swoje urodziny)

Tommy Caldwell, który w 2013 roku jako czwarty powtórzył The Path, mówił: „Zdecydowanie jeden z najlepszych jednowyciągowych tradów na świecie”. Podobne zdanie mają Tim Emmett i Read Macadam, którzy chwalą klasę drogi, estetyczne ruchy, wyjątkową jakość skały i oszałamiającą okolicę – wszystko to dostajesz w jednym pakiecie.

Tim Emmet na "The Path" 5.14R (fot. Wiktor Skupinski)

Tim Emmett na „The Path” 5.14R (fot. Wiktor Skupinski)

Tim Emmett o The Path marzył od lat, odkąd zobaczył autorskie przejście na filmie (2007), dla Reada to raczej spontaniczna decyzja, rzucenie się na głęboką wodę, no i duże zaskoczenie: „To moja pierwsza linia na własnej powyżej 7a+, nigdy wcześniej nie zaliczyłem lotu z tradowej drogi, aż do mojej pierwszej próby z dołem na The Path”.

The Path, jako potencjalnego trada, wypatrzył w 2007 roku Sonnie Trotter. Co prawda linia (obita) istniała wówczas już od ponad 20 lat, ale wciąż pozostawała bez klasycznego przejścia. Kanadyjczyk zdecydował się usunąć spity i poprowadzić całość na własnej. Po dziesięciu dniach patentowania The Path padła w stylu tradycyjnym, z osadzaniem asekuracji na prowadzeniu.

Sonnie Trotter na The Path:

The Path ma wszystko, co prawdziwy klasyk mieć powinien. Długość (45 metrów) i cały wachlarz przechwytów, w tym techniczne sekwencje po małych chwytach, strzały, odcinki boulderowe, no i run-outy. Kluczowymi momentami na drodze są cztery miejsca wycenione na 5.13. Ostatni z nich to boulder V10, który trzeba wykonać po odcinku bardzo oszczędnej asekuracji. Potem już „tylko” 9-metrowe wyjście nad przelot, do samego topu.

The Path pokonali do tej pory także: Ethan Pringle, Matt Wilder, Peter Kamitses, Miles Adamson i wspomniany Tommy Caldwell.

Brunka
źródło: gripped.com, Instagram 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum