16 sierpnia 2016 11:35

Andrzej Bargiel pobił rekord, ale nie ten! Z archiwum upadającego ZSRR

Od miesiąca z zapartym tchem śledziliśmy wyścig Andrzeja Bargiela po rekordową Śnieżną Panterę. Jego celem było wejście w czasie krótszym niż 42 dni na pięć siedmiotysięczników ZSRR. Bargiel dokonał tego w niecałe 30 dni i rekord pobił, ale okazuje się, że nie ten…

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)

Na Śnieżną Panterę składa się wejście na pięć siedmiotysięczników leżących na terenie Kirgistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu. Są to Chan Tengri (7010 m), Pik Pobiedy (7439 m), Pik Korżeniewskiej (7105 m), Pik Kommunizma  (7495 m), Pik Lenina (7134 m).

Ta liczba szczytów obowiązuje od 1990 roku. Wcześniej, by zostać Śnieżną Panterą wystarczyło wejść na cztery szczyty:

 • 1961-1984 – Pik Kommunizma, Pik Pobiedy, Pik Lenina, Pik Korżeniewskiej;
 • 1985-1989 – Pik Kommunizma, Chan Tengri, Pik Lenina, Pik Korżeniewskiej.

Za pierwszego wspinacza w historii z tym tytułem uznano Jewgienija Iwanowa (1961 rok). Z czasem Śnieżna Pantera stała się dla wspinaczy z ZSRR prestiżowym wyróżnieniem, ale nadal, mimo stosunkowo dużej popularności, wcale niełatwym do osiągnięcia. Przez ponad 50 lat, licząc do końca 2015 roku, Śnieżną Panterę zdobyło mniej niż 700 wspinaczy (w tym tylko 6 Polaków).

Przez lata odnotowywano różne ważne rekordy w samej Śnieżnej Panterze – pierwsza kobieta, pierwsze zimowe (na poszczególne szczyty), najstarszy i najmłodszy wspinacz, najszybsze itd.

W powszechnej świadomości rekord szybkości wejścia na wszystkie 5 siedmiotysięczników należał od 1999 roku do Denisa Urubko i Andrieja Mołotowa, którzy weszli na nie w 42 dni. Okazuje się jednak, że rekord jest znacznie lepszy i o 8 lat wcześniejszy…

108704

29 sierpnia 1991, na kilka miesięcy przed upadkiem ZSRR, Władimir Suwiga, Siergiej Griszczuk i Malik Imietow wejściem na Chan Tengri zakończyli 36-dniowe (!) zmagania ze Śnieżną Panterą. Co warte podkreślenia wspinacze aż trzy z tych szczytów zdobyli drogami innymi niż normalne.

Informacje o tym dokonaniu zawdzięczamy Russian Climb i zeszycikowi Walerego Hriszczatego, który wspinał się z tym zespołem na 4 szczyty (nie był na Piku Lenina).

Przygoda ze Śnieżną Panterą wyżej wymienionej trójki rozpoczęła się 25 lipca 1991 roku na Piku Lenina i zakończyła 29 sierpnia właśnie na Chan Tengri.

Zeszycik Walerego Hriszczatego

Zeszycik Walerego Hriszczatego

Całe szczęście, że Andrzej Bargiel mimo sporego zapasu po pierwszych szczytach, wykorzystywał każdą szansę do maksimum. Ukryty rekord, swego rodzaju as w rękawie Rosjan, mógł sprawić, że podjęty z dużym zaangażowaniem projekt nie zakończyłby się spektakularnym sukcesem.

Mysza
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Liczenie [3]
  Rekord Urubki i Mołotowa (42 dni) był liczony od wyjścia…

  16-08-2016
  trek