15 sierpnia 2016 07:48

Karolina Ośka i Łukasz Dębowski – pierwsze polskie przejście Filara Kantabryjskiego!

12 sierpnia Karolina Ośka i Łukasz Dębowski dokonali pierwszego polskiego przejścia Filara Kantabryjskiego 8a+, słynnej wielowyciągowej drogi na Naranjo de Bulnes (Hiszpania).

Filar Kantabryjski (El pilar del Cantábrico)

Filar Kantabryjski (El pilar del Cantábrico)

500-metrowy Filar Kantabryjski (Pilar del Cantábrico) jest ważną, historyczną drogą. Tę piękną linię, biegnącą zachodnią ścianą Naranjo de Bulnes wytyczyli hakowo Antonio Gomez Bohórquez i Jesús Gálvez w 1981 roku.

Pierwszego przejścia klasycznego dokonał w 1992 roku Paco Fernandez. Potem na listę powtórzeń klasycznych wpisywali się kolejno Dani Andrada (1995), Iker Pou (1997) i Josune Bereziartu (2002).

Asekuracja na Pilar del Cantábrico

Asekuracja na Pilar del Cantábrico

Polskiemu zespołowi prowadzenie Filara Kantabryjskiego udało się po kilku podejściach. Karolina Ośka tak pisała po jednej z prób:

Poprowadziliśmy pierwsze 3 wyciągi na Filarze, w tym najtrudniejsze dwa: 8a i 8a+. Niestety, jak się okazało ich poprowadzenie to nie wszystko. Trzeba mieć na nich jeszcze bardzo dobrą skuteczność. Oba poprowadziłam w drugich próbach, w pierwszych spadając przez niedopracowane patenty tuż przed stanowiskami. Kosztowało to zbyt dużo siły i skóry. 8a+ zrobiłam prawie odpadając na każdym ruchu. Ostatni trudny wyciąg: 7c+ jest długi i ma bardzo ostre chwyty.

Karolina Ośka i Łukasz Dębowski na szczycie

Karolina Ośka i Łukasz Dębowski na szczycie

Droga wymaga stosowania własnej asekuracji i jak pisze Karolina jest wyzwaniem od początku do końca. Ostateczne prowadzenie udało się 12 sierpnia. Gratulacje!

Mysza

PS Ten zespół nie tylko świetnie się wspina. W trwającym konkursie fotograficznym mamy od nich takie piękne zdjęcie. Może na nich zagłosujecie?

Naranjo de Bulnes, Karolina Ośka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum