26 sierpnia 2016 17:35

Polski zespół na Filarze Szchary

Polski zespół w składzie Mateusz GrobelDamian Bielecki (KW Katowice) i Wadim Jabłoński (Sakwa) pokonali północny filar Szchary (5193 m), najwyższego szczytu Gruzji.

Na Filarze Szchary

Na Filarze Szchary

Wyprawa otrzymała wsparcie z Funduszu Zawady, jej głównym celem było pierwsze polskie przejście drogi Pielewina (5B ) na filarze Miżirgi Wschodniej (4926 m) oraz wejście na sąsiednią Miżirgi Zachodnią (5025 m). Niestety ze względu na warunki (mało śniegu) zespół musiał zrezygnować z tego celu.

Północny Filar Szchary

Północny Filar Szchary

Wspinacze zdecydowali się na zaatakowanie innego celu, czyli Filara Szchary (5193 m). Wybrali drogę biegnącą północnym filarem góry i wytyczoną w 1930 roku przez zespół H. Tomaschek i W. Müller (1600 m, 5B).

Pierwsze polskie wejścia północnym filarem miały miejsce w 1959 roku (Antoni Gąsiorowski, Jerzy Krajski i Stanisław Kuliński oraz Jan Długosz, Bronisław Kunicki i Jan Surdel). Następnego dokonał w 2003 roku  Paweł Karczmarczyk z Rosjaninem Olegiem Babakiem. Zatem to najprawdopodobniej dopiero 4. polskie przejście tej drogi.

Przejście miało miejsce w dniach 19-23 sierpnia, oto relacja:

Po tygodniu załamania pogody, 19 sierpnia przyniósł okres stabilnej i słonecznej pogody, którą umożliwiła działalność w dolinie Bezengi i na terenie Kaukazu. Tego też dnia wyszliśmy pod niebem pełnym gwiazd o 2 w nocy. Pokonaliśmy bardzo czujnie bardzo kruchy dół filara wraz z trawersem dolnego kuluaru i wyszliśmy przed zmrokiem w rejon tzw. Abałakowskich nocziówek. Tam założyliśmy biwak.

Kolejny dzień to plan wyjścia jak najwyżej. Działamy do zmroku i zakładamy biwak na śnieżnym kawałku grani przed szczytowym serakiem. Dnia następnego o 15, po pokonaniu podszczytowych pól,stajemy na szczycie.

Tego dnia rozpoczynamy zejście północno-wschodnią granią i rozbijamy namiot na przełęczy między wierzchołkiem głównym i wschodnim. Następnego dnia w akcji non stop rozpoczynamy zejście i po całym dniu na wymagającej grani 23 sierpnia jesteśmy na dole.

 

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum