28 sierpnia 2016 11:59

Karolina Ośka i Gosia Grabska – pierwsze przejście kobiece Filara Kazalnicy!

27 sierpnia Gosia Grabska i Karolina Ośka dokonały pierwszego klasycznego kobiecego przejścia Filara Kazalnicy IX+. To dopiero piąte klasyczne przejście tej wymagającej i historycznie ważnej drogi!

Kazalnica - 50 lat Filara, przewodnik wspinaczkowy, Master Topo

Kazalnica – 50 lat Filara, przewodnik wspinaczkowy, Master Topo

Filar Kazalnicy to przełomowa droga w historii polskiego taternictwa. Poprowadzona została w 1962 roku (VI A3) przez Eugeniusza Chrobaka, Andrzeja Heinricha, Janusza Kurczaba i Krzysztofa Zdzitowieckiego. Autorzy poświęcili ją Janowi Długoszowi, który zginął parę dni przed tym przejściem. W 1992 roku Piotr Dawidowicz wbił spity na kluczowym odcinku i m.in. wspólnie z Wojtkiem Słowakiewiczem podjął próby przejścia klasycznego. Niestety rok później Piotr zginął na Kościelcu i wyciąg musiał poczekać na uklasycznienie kolejne 3 lata. Dopiero w 1995 roku Piotr Korczak i Wojciech Słowakiewicz przeszli klasycznie cały Filar Kazalnicy IX+. Droga ta stała się najtrudniejszą klasyczną linią w Tatrach.

Karolina Ośka na najtrudniejszym wyciągu Filara Kazalnicy IX+

Karolina Ośka na najtrudniejszym wyciągu Filara Kazalnicy IX+

Droga od tego czasu miała zaledwie trzy powtórzenia:

Dziewczyny wbiły się w Filar 27 sierpnia o godzinie 7 rano a na końcu drogi zameldowały się o północy. Kluczowy wyciąg w okapie Karolina przeszła w drugiej próbie, i tak o nim mówi:

Wspinanie na najtrudniejszym wyciągu bardzo mi pasowało, to mój styl wspinania.

Karolina Ośka i Gosia Grabska w ścianie Kazalnicy Mięguszowieckiej

Karolina Ośka i Gosia Grabska w ścianie Kazalnicy Mięguszowieckiej

Trzeba dodać, że było to pierwsze spotkanie Karoliny z Kazalnicą. Dziewczyny uporały się z Filarem błyskawicznie, poprzednicy potrzebowali zdecydowanie więcej czasu na rozpatentowanie kluczowego wyciągu. Na pozostałych wyciągach dziewczyny zmieniały się na prowadzeniu. Gratulacje!

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Gratulacje dla dziewczyn! [39]
    Jak widac poski kociolek wspinaczkowy to prawdziwe meskie srodowisko, bo…

    28-08-2016
    jerrygwizdek