17 sierpnia 2016 11:13

Nie boi się bólu – Caroline Ciavaldini na Turkey Crack 8a w Cadarese

Przyjemnie jest obserwować wspinaczkową metamorfozę, jaką przechodzi Caroline Ciavaldini. Od kariery zawodniczej, przez mocne sportowe przejścia w skałach, po spełnienie największego marzenia, jakim było pokonanie Voie Petit (8b, 450 m) na Grand Capucin. Słynna droga Alp Francuskich padła w lipcu tego roku, ale po drodze, jeszcze w maju, Francuzka zrobiła rzadkie przejście tradowe w granitowym rejonie Cadarese – Turkey Crack 8a. Warto o nim wspomnieć. 

Caroline Ciavaldini po przejście "Turkey Crack" 8a, Cadarese (fot. Riky Felderer)

Caroline Ciavaldini po przejście “Turkey Crack” 8a, Cadarese (fot. Riky Felderer)

Cadarese w Val d’Ossola. Kiedy pięć lat temu Francuzka po raz pierwszy przyjechała do włoskiego rejonu, granitowe formacje wydawały jej się czymś kompletnie abstrakcyjnym. Granitowej skały – jak przyznaje – zupełnie nie rozumiała, bała się jej. Nie była nawet w stanie przejść na wędkę ósemkowych linii. W maju tego roku wróciła do Cadarese już jako zupełnie inny wspinacz:

To, co się najbardziej u mnie zmieniło to fakt, jak postrzegam teraz skały… granit. Mój stosunek do niego ewaluuje, w momencie kiedy moja stara miłość do wspinania po niekończących się, przewieszonych, wapiennych tufach przerodziła się w nostalgię, nudę. Granit tworzy linie. Czasami idealne linie. To nie stałe przeloty, ale rysy wyznaczają drogi.

Dowodem obycia w tradowym wspinaniu (a wcześniej były przecież także brytyjskie trady) jest majowe powtórzenie przez Caroline Turkey Crack 8a w Cadarese – bardzo bolesny, mocno przewieszony offwidth pokonany po raz pierwszy w 2010 roku przez Seana Villanuevę. Szybkie przejście przez Ciavaldini tej rzadko powtarzanej drogi robi wrażenie.

Francuzka na "Turkey Crack" (fot. Riky Felderer)

Francuzka na “Turkey Crack” (fot. Riky Felderer)

“Wspinanie w przerysach to taka trochę masochistyczna gra” – jak mówi Caroline – i trudno się nie zgodzić.  No to zobaczmy, z czym musiała zmierzyć się Francuzka. Na filmie Turkey Crack i jej autor Sean Villanueva O’Driscoll:

PS Turkey Crack ma na swoim koncie także Piotrek Poloczek.

Brunka
źródło: planetmopuntain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum