14 sierpnia 2016 09:27

Andrzej Bargiel zdobył Pik Pobiedy. Rekordowa Śnieżna Pantera!

14 sierpnia o godzinie 12:35 czasu lokalnego Andrzej Bargiel zdobył ostatni szczyt w wyścigu po Śnieżną Panterę – Pik Pobiedy (7439 m). Polak tym samym ustanowił nowy, imponujący rekord szybkości wejścia na 5 siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR. Po ok. 10 godzinach zjazdu dotarł bezpiecznie do bazy!

Andrzej Bargiel nad bazą na lodowcu Inylczek Południowy (fot. Marcin Kin)

Andrzej Bargiel nad bazą na lodowcu Inylczek Południowy (fot. Marcin Kin)

Andrzej Bargiel atak na Pik Pobiedy rozpoczął w sobotę 13 sierpnia o 6:30 (lokalnego czasu). Wyruszył z bazy znajdującej się na lodowcu Inylczek Południowy. Początkowo planował nocleg w obozie drugim na wysokości 5800 m, jednak zdecydował się na długą, prawie 12-godzinną wspinaczkę. Ok. godz. 18 dotarł do wysokości 6900 m.

Pik Pobiedy (fot. Chen Zhao / Wikipedia)

Pik Pobiedy (fot. Chen Zhao / Wikipedia)

Andrzej Bargiel na drodze na Pik Pobiedy (fot. Marcin Kin)

Andrzej Bargiel na drodze na Pik Pobiedy (fot. Marcin Kin)

Po biwaku w miejscu standardowo zakładanego obozu piątego dzisiaj ok. godziny 7:00 wyruszył w stronę Piku Pobiedy. Na wierzchołku stanął, jak informuje RMF24 o 12:35 po ok. 5 godzinach wspinaczki. Ze szczytu powiedział:

Następnie Polaka czekł trudny i wyczerpujący zjazd. Z pięciu szczytów zaliczanych do Śnieżnej Pantery, Pik Pobiedy jest najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny. Wspinacze z byłych sowieckich republik mówią: „Nieważne ile razy byłeś na Evereście, powiedz czy wszedłeś na Pik Pobiedy”. Ten trudny zjazd i zejście do bazy zajęło zajęło Polakowi ok. 10 godzin Brawo!!!

Postępy Andrzeja mogliśmy śledzić na specjalnej stronie wspinanie.pl.

Wejściem na Pik Pobiedy, Andrzej zamknął swój wyścig po Śnieżną Panterę. Pobił rekord z 1999 roku ustanowiony przez Denisa Urubko i Andrieja Mołotowa, którzy weszli na pięć szczytów siedmiotysięcznych byłego ZSRR w 42 dni. Andrzejowi ta sztuka udała się w 30 dni!

[Aktualizacja: okazało się, że posiadaczami rekordu był inny zespół, patrz: Andrzej Bargiel pobił rekord, ale nie ten! Z archiwum upadającego ZSRR].

Andrzej Bargiel Jest też dopiero 6 Polakiem z tymi 5 szczytami na koncie.

Styl zdobywania kolejnych szczytów Śnieżnej Pantery przez Andrzeja jest imponujący:

  • 16 lipca – Pik Lenina (7134 m) – 15 godz 38 minut z bazy do bazy, pełny zjazd
  • 25 lipca – Pik Korżeniewskiej (7105 m) – 13 godzin z bazy do bazy, pełny zjazd
  • 2 sierpnia – Pik Komunizma (7495 m) – 27 godzin 15 minut z bazy do bazy, pełny zjazd
  • 10 sierpnia Chan Tengri (7010 m), 11 godzin 35 minut z bazy do bazy, częściowy zjazd,
  • 14 sierpnia – Pik Pobiedy (7439 m).

Partnerem ambitnego przedsięwzięcia Andrzeja Bargiela jest CANAL+ DISCOVERY, który rozpoczął nadawanie 11 maja 2015 roku. Andrzejowi w wyścigu po Śnieżną Panterę towarzyszyła ekipa telewizyjna i jesienią ma zostać wyemitowanych osiem godzinnych odcinków serii pt. „Andrzej Bargiel – Śnieżna Pantera”.

Andrzej Bargiel (28 lat) to trzykrotny mistrz Polski w skialpinizmie. W 2010 roku pobił rekord świata w biegu na Elbrus, który do tej pory nie został poprawiony. W 2013 roku został pierwszym Polakiem, który bez odpinania nart zjechał ze szczytu ośmiotysięcznika Shishapangma Central.

Rok później ustanowił dwa rekordy na Manaslu (w rekordowym czasie – 14 godzin i 5 minut wszedł na szczyt, a całą trasę z bazy na szczyt i ze szczytu do bazy pokonał w 21 godzin i 14 minut). W ubiegłym roku dokonał jako pierwszy na świecie zjazdu na nartach z Broad Peaku.

Mysza

Śnieżna Pantera po polsku

Pierwszą Polką a zarazem pierwszym Polakiem (!) z tytułem „Śnieżnej Pantery” została w 1989 roku Amalia Kapłoniak z Krakowa, chociaż zdobyła „tylko” 4 siedmiotysięczniki ZSRR. W latach 1985 a 1989, ze względu na spór graniczny pomiędzy ZSRR a Chinami o Pik Pobiedy, do uzyskania tytułu „Śnieżnej Pantery” wystarczyło wejść na: Pik Komunizmu, Chan Tengri, Pik Lenina i Pik Korżeniewskiej.

Polskie Śnieżne Pantery z Pikiem Pobiedy:

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum