7 lipca 2016 16:41

“Zrobiłam to” – Caroline Ciavaldini pokonuje Voie Petit (8b, 450 m)

Przez ostatni rok Caroline Ciavaldini myślała tylko o jednym miejscu na ziemi – Grand Capucin (3838 m). A dokładnie o biegnącej jej wschodnią ścianą słynnej Voie Petit (8b, 450 m)*, uważanej za najtrudniejszą technicznie wielowyciągową drogę Alp Francuskich. Wczoraj Francuzka spełniła jedno ze swoich największych wspinaczkowych marzeń.

Udało się! (fot. arch. C. Ciavaldini)

Udało się! (fot. arch. C. Ciavaldini)

Voie Petit to zupełnie nowe doświadczenie dla skądinąd bardzo wszechstronnej Caroline Ciavaldini. Jednak mimo bogatych umiejętności (przed laty świetne starty w zawodach, mocne przejścia w skałach, drogi na własnej asekuracji, wielowyciągówki etc.) alpejskiego wspinania Caroline wcześniej nie zasmakowała. Przez kilkanaście miesięcy przygotowywała się mentalnie i fizycznie pod tę jedną drogę: od treningu na sztucznej ścianie, poprzez testowanie psychiki na wymagających brytyjskich tradach, po zgłębianie tajników granitowego tarcia w La Pedriza.

Trening na ścianie...

Trening na ścianie…

i nauka poruszania się w granicie - La Pedriza (fot; arch. C. Ciavaldini)

i nauka poruszania się w granicie – La Pedriza (fot; arch. C. Ciavaldini)

“W sumie, byłam na drodze cztery razy (2 razy w ubiegłym roku i dwa w tym), aby nauczyć się ruchów na każdym z wyciągów – pisze Caroline. Efektem jest pierwsze kobiece przejście Voie Petit

Więcej o przejściu w relacji samej Caroline.

Podczas prób w 2015 roku, "Voie Petit", wyciąg 7b+ (fot. Francisco Taranto)

Podczas prób w 2015 roku, “Voie Petit”, wyciąg 7b+ (fot. Francisco Taranto)

Na wyciągu 8a (fot. James Pearson)

Na wyciągu 8a (fot. James Pearson)

*Voie Petit wytyczyli w 1997 roku Arnaud Petit i Stéphanie Bodet. Francuzom nie udało się jednak pokonać wówczas klasycznie kluczowego wyciągu. Drogę odhaczył w całości dopiero Alexander Huber w 2005 roku, wyceniając najtrudniejszą, sięgającą około 40 metrów długość liny na 8b. Voie Petit ma także polskie przejście. W 2011 roku pokonali ją Konrad Ociepka i Marcin Wszołek (rozmowę o tym właśnie przejściu znajdziecie tutaj).

"Voie Petit" (topo C. Ciavaldini)

“Voie Petit” (topo C. Ciavaldini)

Brunka
źródło: onceuponaclimb.co.uk
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum