29 lipca 2016 10:46

Ryzykowna gra na „Senjitsu-no Ruri” (5.14a R/X, 250 m) – Keita Kurakami i Yusuke Sato

Granitowa ściana Moai na Mt. Mizugaki (2230 m), Oku-chichibu Mountains – to właśnie tam przez miniony rok można było spotkać dwóch silnych i zapatrzonych w jeden jedyny cel japońskich wspinaczy. Keita Kurakami i Yusuke Sato miesiącami kompletowali siedem wyciągów bardzo trudnej i bardzo ryzykownej tradowej drogi Senjitsu-no Ruri (5.14a R/X, 250 m). Finalne przejście padło wreszcie w kwietniu tego roku.

"Senjitsu-no Ruri", wspinaczka na wyciągu nr 3 (5.14a) (fot. Satoru Hagiwara)

„Senjitsu-no Ruri”, wspinaczka na wyciągu nr 3 (5.14a) (fot. Satoru Hagiwara)

Dopisek R/X przy Senjitsu-no Ruri to odbicie słabej (miejscami żadnej) asekuracji, wielometrowe run-outy (zdarzają się i 20-metrowe), a wszystko przy dużych trudnościach technicznych. Ta bardzo niebezpieczna gra toczy się na siedmiu wyciągach, z których trzy są kluczowe: 5.13c, 5.14a i 5.13d. Praca nad nimi (precyzyjne dopracowywanie ruchów na wędkę) zajęła Japończykom bagatela 6 miesięcy. Każdy z wyciągów obaj pokonali już w październiku 2015, ale przejście całej drogi od dołu padło dopiero 23 kwietnia tego roku.

"Senjitsu-no Ruri", wyciąg nr 2 (5.13c R) (fot. Satoru Hagiwara)

„Senjitsu-no Ruri”, wyciąg nr 2 (5.13c R) (fot. Satoru Hagiwara)

I ogromny run-out na wyciągu nr 4 (5.13d R/X) (fot. Satoru Hagiwara)

I ogromny run-out na wyciągu nr 4 (5.13d R/X) (fot. Satoru Hagiwara)

Tradowa Senjitsu-no Ruri jest odbiciem lokalnej tradycji. Jakieś 30 lat temu miejscowi wspinacze zaczęli otwierać tu drogi na własnej asekuracji, rezygnując z dobijania stałych przelotów. Od końca lat 80. taki właśnie (najczystszy) styl jest w rejonie respektowany i tym zasadom pozostali wierni także Kurakami i Sato. W efekcie na Senjitsu-no Ruri wbite zostały jedynie cztery bolty stanowiskowe, a cała droga prowadzona została wyłącznie na własnej protekcji (camy, kości, sky hooki).

To drogi "Senjitsu-no Ruri" 5.14a R/X, 250 m (fot. Keita Kurakami)

Topo drogi „Senjitsu-no Ruri” 5.14a R/X, 250 m (fot. Keita Kurakami)

Keita Kurakami i Yusuke Sato to doświadczeni japońscy wspinacze. Kurakami jest autorem wielu trudnych boulderów, a także tradowej, sportowej drogi Spark (5.13b R) w Mt. Mizugaki. Z kolei Sato to głównie wspinacz górski. W 2008 roku wraz z partnerami Fumitaka Ichimurą i Kazuki Amano otrzymał nagrodę Złotego Czekana za wytyczenie nowej drogi w stylu alpejskim na pn. ścianie Kalanka (6931 m ) w Indiach.

Brunka
źródło: Alpinist
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum