13 lipca 2016 12:22

Norbert Joos zginął na Piz Bernina

W wypadku podczas prowadzenia klientów zginął Norbert Joos, świetny szwajcarski himalaista i zdobywca 13. ośmiotysięczników. 

Norbert Joos

Norbert Joos

Norbert Joos prowadził klientów na Piz Bernina, czterotysięcznik w Alpach Wschodnich w Szwajcarii. Podczas zejścia cały trzyosobowy zespół spadł ok. 160 metrów. Włoscy klienci doznali poważnych obrażeń, ale przeżyli, prowadzący ich Joos zginął.

55-letni Joos był zdobywcą 13. ośmiotysięczników. Na wszystkie wszedł bez wspomagania tlenem z butli. Do Korony Himalajów brakowało mu jedynie Mount Everestu, który próbował zdobyć kilkukrotnie.

Za swoje największe wspinaczkowe dokonanie uważał pierwsze przejście długiej, wschodniej grani Annapurny, połączone z pierwszym trawersowaniem tego ośmiotysięcznika z południa na północ. Dokonał go w 1984 roku wraz z Erhardem Loretanem. O tym przejściu mówił:

Oczywiście byliśmy wtedy bardzo dobrzy, ale równocześnie mieliśmy szczęście. […] Z dzisiejszym doświadczeniem nie podjąłbym się tego. Tylko młodzi i szaleni wspinacze mogą robić takie rzeczy.

Niestety, teraz góry upomniały się o Joosa…

Mysza

Źródło: blogs.dw.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum