5 lipca 2016 11:57

Brawo Nepal! Mają być kary dla oszukujących przy wejściach na Mount Everest

Kilka dni temu informowaliśmy o hinduskiej parze, która skorzystała z programu graficznego, by uzyskać zdjęcie szczytowe z Mount Everest oraz certyfikat wejścia na najwyższą góre Ziemi. Władze Nepalu rozpoczęły działania, które mają na celu ukaranie DineshTarakeshwari Rathod.

1 i 2 to oryginalne zdjęcia Satyarupa Siddhanta, 3 i 4 montaże przedstawione przez małżeństwo Rathod

1 i 2 to oryginalne zdjęcia Satyarupa Siddhanta, 3 i 4 montaże przedstawione przez małżeństwo Rathod

Przypomnijmy, wejście Hindusów miało mieć miejsce 23 maja br. Jednak jak się okazało, zdjęcie szczytowe, które przedstawili, uzyskano przy pomocy programu graficznego. W zdjęcia Satyarupa Siddhanta, także Hindusa, który był na szczycie 21 maja, wmontowano sylwetki małżeństwa Rathod.

Właśnie te sfałszowane zdjęcia przesłano do urzędu zajmującego się wydawaniem certyfikatów zdobycia szczytu. 10 czerwca na ich podstawie Rothodowie otrzymali stosowne dokumenty potwierdzające wejście na Mount Everest.

Szczęśliwie oszustwo zostało wykryte i jak podaje “The Himalayan Times”, rząd Nepalu zamierza ukarać “pomysłowych” Hindusów. Wszczęto działania, których rezultatem może być wydanie 10-letniego zakazu wspinaczki w Nepalu oraz anulowanie certyfikatów zdobycia Everestu.

Ciekawa, i jeszcze niewyjaśniona, jest rola Szerpów, którzy towarzyszyli hinduskiej parze. Oni, jeżeli zarzuty w pełni się potwierdzą, również mogą zostać ukarani. Na razie są nieosiągalni…

Mysza

Źródło: The Himalayan Times
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Tylko po co? [8]
  Będą mandaty za A0 w skałach?

  5-07-2016
  SlawekB

  Temat dostrzegły media głównego nurtu [3]
  Tyle, że prawie 2 miesiące później. I to jest dopiero…

  1-09-2016
  GG