14 lipca 2016 09:07

Polski ślad na Karpathos coraz większy

W czerwcu pisaliśmy o dość wyjątkowej eksploracyjnej działalności Stowarzyszenia Miłośników Gór w Lubinie. Wspinacze z Dolnego Śląska otwierają nowe sektory i drogi na greckiej wyspie Karpathos. W tym zrealizowali w to miejsce kolejną wyprawę. Oto ich relacja.

Polski ślad na Karpathos coraz większy

Grecka wyspa i w tym roku nie zawiodła, oferując słońce, morze, ciepły wiaterek i cudownych Greków oraz jak zawsze z zapierające dech krajobrazy, spokój, bieli i błękit.

Morze i skały, to idealne połączenie jest możliwe na Karphatos

Morze i skały, to idealne połączenie jest możliwe na Karphatos

Karpathos to wąska i górzysta wyspa położona pomiędzy Kretą a Rodos. Jedna z nielicznych zachowująca klimat dawnej Hellady. Środek wyspy stanowi pasmo górskie, z najwyższym szczytem – Kalilimni (1215 m n.p.m.). Na stromych zboczach gór, w zachwycający sposób wkomponowanych jest kilka wiosek.

Sektor Buczek

Sektor Buczek

Lubińscy wspinaczce pozostawili kolejny ślad na Karpathos. Tym razem wyspę odwiedzili w 7-osobowym składzie. Wspinanie i odpoczynek, ale przede wszystkim ponad tydzień ciężkiej i dobrej roboty za nimi.

W tle sektor Iwona oraz plaża u zejścia kanionu do morza, Karphatos

W tle sektor Iwona oraz plaża u zejścia kanionu do morza

Kanion Iwona i Brzezik w akcji

Kanion Iwona i Brzezik w akcji

Prawa strona sektora Iwona

Prawa strona sektora Iwona z siatką dróg

Ekipa wytyczyła 15 dróg w trzech różnych sektorach oraz jednego waterline’a. Zakres trudności dróg mieści się póki co w przedziale 5a – 7b. Osadzili ponad 200 boltów. Odkryli 2 nowe sektory: Big Wall oraz Wild Bianka, które czekają na ich kolejne przybycie.

Wild Bianka, Karphatos

Ściany Wild Bianka, nowego sektora na Karphatos

Kontakt z miejscowymi nawiązany, co dobrze wróży kolejnym wyjazdom i działalności ekiperskiej.

Droga "Long Way to Stars" 7b, autor S. Barabaś

Droga “Long Way to Stars” 7b, autor S. Barabaś

Opisy sektorów oraz dróg, które zostały obite znajdują się na stronie internetowej poświęconej tematyce wspinania na Karpathos: stronie climbingkarpathos.com bądź na facebooku. Strona jest budowie także warto co jakiś czas ponownie ją odwiedzić :).

Przy okazji Lubinianie już teraz serdecznie zapraszają na III Memoriał Iwony Buczek – otwarte zawody wspinaczkowe na trudność, które odbędą się w ostatni weekend września (24.09.2016) na 34-metrowej wieży (tzw. Kielichu).

Gracjana Wąsik
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum