25 lipca 2016 13:04

Gasherbrum I: Ostateczny odwrót polskiej wyprawy

Uczestnik polskiej wyprawy na Gasherbumy, Jarek Gawrysiak, poinformował o zakończeniu wyprawy.

 Grupa Gasherbrumów

Grupa Gasherbrumów

Jarek Gawrysiak napisał spod Gasherbruma I:

„Do C2 dotarliśmy w wichurze, która wbrew prognozom nie opuściła nas przez kolejny dzień i noc. Rano zamiast ostatniej próby poręczowania Kuluaru Japońskiego, spakowaliśmy w silnym wietrze obóz II i ruszyliśmy w dół. To koniec wyprawy. Kolejnych prób nie będzie. Karawana powrotna zamówiona na 27-28 lipca. Dziś ostatni nocleg w C1 i o 4 rano ruszamy do bazy. Pozdrawiamy”

Wyprawa Polish Gasherbrum Traverese miała ambitny cel – wejście na G I (8068m), częściowo Drogą Hiszpańską, następnie zejście z wierzchołka fragmentem drogi klasycznej, czyli przez tzw. Kuluar Japoński, aby z przełęczy pomiędzy Gasherbrumami obrać najbardziej optymalną linię prowadzącą w okolice obozu IV na Gasherbrumie II (8035m), a docelowo na jego wierzchołek.

W skład wyprawy weszli Rafał FroniaJarosław GawrysiakKrzysztof Stasiak, Sebastian Wolski i Grzegorz Bielejec. 

Niestety Polakom nie udało się ambitnego celu zrealizować. 10 dni temu uczestnicy zrezygnowali z celu głównego i spróbowali stanąć na szczycie Gasherbruma I. Na przeszkodzie w realizacji tego planu stanęły trudne warunki panujące w tym sezonie w Karakorum. Większość wypraw zaprzestało już działalności.

Mysza

Źródło: Taternik
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum